Политиката по иновации трябва да бъде приоритет на всяко правителство, те са ключ към овладяване на кризите, каза президентът Румен Радев при откриването форум на тема "Иновациите - възможности пред България".
"Някои ще кажат дали сега, в този момент, когато сме в дълбока криза, в голямата политика трябва да говорим за политика на иновациите. Убеден съм, че именно сега, когато сме на прага на преформатиране на политическото пространство, трябва да се напомня на всички политици, които ще поемат отговорност за управлението на страната, че имено политика по иновации трябва да бъде приоритет на всяко едно правителство. Доскоро иновациите се приемаха като катализатор на глобализацията. Днес те са ключ към овладяване на кризите, а утре те уверено се превръщат в гарант за прогреса и за качеството на живот", посочи Радев при откриването на Националната кръгла маса на тема ""Иновациите – възможностите пред България".
Проект, свързан с иновациите, е заложен в програмата на Министерството на отбраната до 2025 г. Това обяви министърът в оставка Драгомир Заков.
"Наред с проектите за модернизация и превъоръжаване, предвиждаме внедряване на възобновяеми енергийни източници в инфраструктурата на формированията на въоръжените сили", посочи той по време на националната кръгла маса.
Според министъра на енергетиката в оставка Александър Николов иновациите ще допринесат за по-голяма независимост и в този сектор:
"Ако не се фокусираме в следващите няколко години за това, какво представлява България, какви са основните ѝ възможности и задължения за реализация, ще продължим да изоставаме с такъв темп, който ще ни направи много по-зависими, отколкото сме в момента".
Във видеообръщение по време на събитието европейският комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел посочи, че днешната национална кръгла маса е навременна и необходима, предоставя перспективите пред България в областта на иновациите. Тя изтъкна, че тази кръгла маса е първото официално събитие в държава-членка на Европейския съюз (ЕС) след представянето на новата Европейска иновационна програма за ЕС само преди дни. Целта е с новата програма да бъдат дадени възможности не само за Европа, но и за България."Амбициите ни са да свържем европейските екосистеми за иновации", заяви българският еврокомисар. Тя допълни, че целта е да бъдат създадени нови работни места, да се помогне на стартъпите и компаниите да реализират пълния си потенциал.
Еврокомисарят напомни, че последната стратегия на ЕС за иновации е от 2011 г. Оттогава обаче много неща са се променили. Цифрите за 2021 г. показват, че за първи път инвестициите в стартъпи са удвоени, като само за 2021 г. те са 100 млн. евро. Наблюдава се растеж и в България. Инвестициите в стартъпи са се увеличили десетократно – от 16 млн. евро през 2020 г. до 174 млн. евро през 2021 г., посочи Мария Габриел. Има го и първият български еднорог – компанията Payhawk ("Пейхоук").
Европейският съвет по иновациите вече е подпомогнал над 5000 стартъпа и компании и това също е реална възможност за България, счита българският еврокомисар. В рамките на програмата "Ускорител" досега има 20 подкрепени български компании, допълни Мария Габриел.
Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел. В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...
Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..