Оперната режисьорка с внушителна международна кариера Вера Немирова отново е в България. В "Алегро виваче" по "Хоризонт" тя разказа за предаването “Klassik, Pop et cetera” /”Класика, Поп и прочие”/, което записа преди броени дни като гост-водещ в Германското обществено радио Deutschlandfunk. В ефира тя говори за своя живот и професионален път чрез музика, която сама е подбрала.
В тези 54 минути Немирова е включила български произведения от различни жанрове, както и чужди, като всяка пиеса е важна за мирогледа й. Предаването ще бъде излъчено на 22 октомври тази година.
В разговора режисьорката обобщава и работата със своите студенти в Университета по изкуства в Берлин, където беше поканена за гост-професор през изминалата учебна година. На 15 и 16 юли бяха финалните спектакли на нейните възпитаници, озаглавени „В очакване на Моцарт“ и изградени върху фрагменти от различни опери на композитора.
Вера Немирова пристигна в България от Берлин, където живее, за постановката на „Дама Пика“ от Чайковски, която тя реализира през изминалия сезон в Държавна опера - Варна. Официалната премиера ще бъде на 26 юли, на откритата сцена в Летния театър на Варна, и ще се превърне в кулминация на честванията на 75-годишнината от основаването на трупата.
Диригент ще бъде Павел Балев. Немирова и Балев имат фиксирани ангажименти във Варненската опера и статут на постоянни гости на театъра.
Чуйте повече в звуковия файл.
Традиционната комедия на Нийл Саймън "Последният страстен любовник" е най-новото репретоарно попълнение в афиша на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе. В деня, в който театърът обяви, че ще представи "Последният страстен любовник", свършиха билетите за първите две февруарски дати. И имаше защо. Много смях заради..
В Кърджали трима приятели възстановяват хитова музикална банда от 80-те години на миналия век. Някогашните момчета, покорили с китарите си сърцата на стотици почитатели, сега отново се събраха. Репетират всяка вечер, а амбицията им е през май да изнесат първия си концерт след десетки години затишие. Кои са те? Ще разберете от..
От 1 до 9 март 2025 г. в София ще се проведе Международният конкурс за пианисти "Панчо Владигеров". Той ще бъде открит с концерт на ученици от училищата по изкуствата в страната, които ще свирят музика от Панчо Владигеров. Конкурсът е под патронажа на Наталия Киселова - председател на Народното събрание на Република България, и с подкрепата на..
" Не гледайте, а слушайте, за да ни чуете , защото тук в "Нощен Хоризонт" се отпускам повече и хората има какво да чуят в ефира на БНР, сподели за "Нощен Хоризонт" Георги Атанасов , поет, писател и редактор. Атанасов е автор на седемнадесет книги , в които историята, човешката същност и дълбоките философски размишления се срещат , за да..
Лъчезар Кацарски е изключително даровит млад човек, музикант, композитор, джаз певец . Занимава се с музика от шест-седемгодише н. Възпитаник е на Националната хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий", правоприемник и продължител на традициите на Българската мъжка гимназия, открита с акт на екзарх Йосиф през 1880 година в Солун. "..
В 21-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Преди премиерата на оперетата “Веселата вдовица“ от Лехар в НМТ “Стефан Македонски“ разговаряме с режисьора Валентин Ганев и с диригента Константин Илиевски - Томбола за билети за концерти и спектакли -..
Вечерта на "Анора" - така беше определена церемонията по раздаването на 97-те награди "Оскар" на американската Академия за кинематографично изкуство. Черната комедия "Анора" грабна общо пет статуетки - за най-добър филм, най-добра актриса за Майки Мадисън, най-добър режисьор за Шон Бейкър, за оригинален сценарий и монтаж. Филмът разказва..
Бойко Борисов оправи държавата, сега ще оправи и Федерацията по борба! Това каза в предаването "РадиоТочка" бизнесменът Гриша Ганчев. "Виждам, че..
"Голяма част от обществата по света може би не си дават сметка, че делегират изключително много права, симпатии и ръкопляскания на хора, които искат..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..