Още вчера министърът на околната среда и водите в оставка Борислав Сандов е пуснал сигнала към Върховния административен съд за разнопосочна съдебна практика и искане за постановяване на тълкувателно решение при изграждане на малките ВЕЦ-ове.
Информацията дойде днес по време на протеста на рибарите от сдружение "Балканка" днес пред МОСВ, откъдето са отправили молба, към министъра в оставка Борислав Сандов с искане да се потърси тълкувателно решение от колегията на съда по казуса, още през април.
Месеци наред отговор от министъра няма, а на отправените искания на рибарите се отговаря през журналистически въпрос. Този наглед комуникационен казус се превърна и в конкретния повод представители на сдружението да излязат днес на протест. Запитан за причината за забавянето Борислав Сандов отговори:
"Не е въпросът в комуникацията. Имаше от наша страна притеснение, че едно тълкувателно решение на ВАС може да бетонира лоша практика за години напред. Моята надежда е, че тя ще бъде в посока на опазване на околната среда това тълкувателно решение или гарантиране на съдебна практика".
Протестиращите представители на "Балканка" останаха доволни от предприетите действия на министъра. Това обаче е само един от множеството въпроси, които трябва бързо да се решат, припомни съветникът по околна среда на сдружението Димитър Куманов.
Полковник Християн Христов е назначен с президентски указ временно изпълняващ длъжността директор на служба "Военна полиция" до назначаване на титуляр, което трябва да стане след не повече от една година. Полковник Христов беше заместник на досегашния директор на "Военна полиция" бригаден генерал Ивайло Сотиров. Генерал Сотиров е освободен от военна..
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева е предложила днес на изпълнителният съвет на Фонда да одобри за неин първи заместник Даниел Кац, съобщиха от МВФ. Кац в момента е началник на кабинета на министъра на финансите на Съединените щати Скот Бесънт. Участвал е в развитието на икономическото партньорство на..
Жители на столичния квартал "Дружба-2" протестираха срещу планираното за следващите 3 месеца спиране на парното и топлата вода в този жилищен район. В сряда от "Топлофикация-София" обявиха на интернет страницата си, че от 2 октомври започва ремонт на 10-километрови топлопроводи, който е абсолютно наложителен заради амортизацията на построената..
Транспортната комисия в парламента прие на второ четене изменения в Закона за гражданското въздухоплаване. Забранява се експлоатацията на дронове в охраняемите граници на гражданските летища. При нарушаване на забраната безпилотното средство се принуждава да кацне или се отстранява. В законовите текстове е записано още, че се забранява..
Сухи треви и храсти горят в района на Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Света Анна" в София. Това съобщиха Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). Сигналът е постъпил в 19:46 ч., на място са изпратени два пожарни автомобила със седем пожарникари. Няма опасност за болничното заведение,..
Кметът на Перник Станислав Владимиров направи рокади в управленския си екип. Досегашният зам.-кмет Борис Томов и главният инженер Сашко Илиев си размениха местата. Илиев е назначен за зам.- кмет, а Томов се връща на старата си позиция като гл. инженер. Новият зам. кмет Сашко Илиев е заявил, че ще продължи с ангажираност започнатите проекти и ще работи..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в Лондон, че въпросът за признаването на Палестинска държава е един от малкото, по които има различия с британския премиер Киър Стамър. Британският крал и кралица посрещнаха в Уиндзор президента и първата дама на САЩ САЩ и Великобритания подписват технологично споразумение Заключителната..
"Честит празник на всички, които обичат София. Аз съм от хората, които много обичат София. Трябва да обичаме града си" . Така певицата Богдана..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
Управлението на водите в България страда от дефицит на експертиза. Това заяви пред БНР кметът на град Троян и зам.-председател на Националното..