Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главният прокурор отговаря на въпроси на депутати в правната комисия

120 тома с материали получиха от главния прокурор Иван Гешев членовете на правната комисия на Народното събрание преди изслушването му за работата на прокуратурата и разследващите органи.

Томовете съдържат статистика, обяснения за правомощията на Обвинител №1 и предложения за промени в Наказателния кодекс. Същото Гешев направи и миналата седмица, когато беше поканен в антикорупционната комисия на парламента.

Поканата в антикорупционната комисия беше по конкретен повод - скандалът с експертизата на снимките на пачки и кюлчета, за които се твърди, че са от спалнята на експремиера Бойко Борисов.

Казусът беше засегнат и в изказванията и днес, но срещна отговора от преди дни - забрана главният прокурор да говори по конкретни дела. На няколко пъти Иван Гешев препрати към раздадените материали, което провокира депутата от БСП Явор Божанков да го попита дали се съмнява в правната  компетентност на членовете на правната комисия.

В защита на главния прокурор бяха депутатите от ГЕРБ - СДС с многократни критики към въпросите на депутатите от БСП и "Демократична България". Насочиха разговора към закритите спецсъд и прокуратурата, така Гешев получи възможност да повтори, че това щяло да е амнистия за организираната престъпност, ще доведе до хаос и провал на делата за радост на престъпността.

Главният прокурор се оказа изненадан от въпроса за липсата на присъда за корупция, защото статистиката показвала друго. Цитира и случаен гражданин, който днес на улицата му казал, че прокуратурата е "единствен светъл лъч на нормалност". За ниското доверие към прокуратурата го попита депутатът Крум Зарков. Ето част от диалога:

Крум Зарков:

"Кога ще имаме прокуратура, която да се ползва от доверието на българските граждани по начин, по който като излезе и каже "Добър ден, тези снимки са фалшиви", хората да ги приемат за фалшиви. Като каже "Тези снимки са истински", хората да са уверени, че са истински. И мислите ли, че Прокуратурата под Ваше ръководство ще може да възобнови доверието както между институциите, така и между нея и българските граждани?".

Иван Гешев:

"Казвате ми, няма доверие в съдебната власт. Аз бих посочил и други институции с доста по-ниско доверие. Затова доверието трябва да се изгражда. Трябва да се обяснява, трябва да се говори. Но този процес не е едностранен от страна на съдебната власт, а от страна на всички български институции и говори за усещане за държавност, за уважение между институциите, за правова държава и за върховенство на закона".

 А с Атанас Славов от "Демократична България" Гешев влезе в диалог по темата "Пеевски", след въпрос - какво се случва с разследванията на хората от списъка "Магнитски" .

"Ето и медиите да чуят, ще говорим за колегата на г-н Гешев Пеевски от следствието".

"Само че аз не съм го познавал в това му качество".

"Така ли, ама сте се засекли май?".

"Ако смятате, че до този момент сме се засекли с 1000 следователи, да..."

"Ами аз с 240 народни представители не съм се засякъл с г-н Пеевски. Не комуникираме с него..."

"Нямам личен интерес, за да проверявам лично някои депутати. Главният прокурор, за разлика от политика, не може да си позволи лична заинтересованост", каза Гешев, според когото проверка на спецпрокуратурата спрямо Пеевски имало - и тя или била прекратена или не. И препоръча да го питат писмено и обеща да отговори, ако разследващите прокурори му разрешат. Такова питане ще бъде изпратено, увери председателят на правната комисия Милен Матеев.

Изслушването продължава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че ще наложи значителни мита на Индия заради покупките на руски петрол

Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..

публикувано на 04.08.25 в 20:11

И в кюстендилското село Соволяно е възможно въвеждането на воден режим

Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като   водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..

публикувано на 04.08.25 в 20:05

Русия се отказва от мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег

Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..

публикувано на 04.08.25 в 20:00
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс

Нидерландия стартира новата схема на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна със 500 млн. евро

Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..

публикувано на 04.08.25 в 19:49

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени   в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..

публикувано на 04.08.25 в 19:34

Президентът: Националната гвардейска част е символ на дълг, достойнство и истинско родолюбие

Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година.  За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..

публикувано на 04.08.25 в 19:30

Ремонтът на разделително съоръжение на р. Тунджа трябва да приключи в края на септември

Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..

публикувано на 04.08.25 в 19:21