Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шерика Джаксън триумфира на 200 м със страхотен резултат

Шерика Джаксън
Снимка: БГНЕС

Със страхотен резултат Шерика Джаксън спечели световната титла на 200 метра на шампионата на планетата по лека атлетика в Юджийн, САЩ. Представителката на Ямайка, която до момента имаше два бронзови световни медала на 400 метра, триумфира с 21.45 секунди (0.6 м/сек) - нов рекорд на шампионатите. 

28-годишната Джаксън, която в Юджийн спечели и сребро на 100 метра, остана само на 11 стотни от световния рекорд на легендарната американка Флорънс Грифит-Джойнър и вече е най-бързата жива жена в историята в дисциплината. Световният рекорд на Грифит-Джойнър от 21.34 секунди е от 1988 г.

Петкратната световна шампионка на 100 метра Шели-Ан Фрейзър-Прайс също от Ямайка прибави още един медал в богатата си колекция с отличия и заслужи среброто на 200 метра с 21.81 секунди.

Шампионката от Доха 2019 Дина Ашър-Смит (Великобритания) не успя да защити титлата си, но отново се качи на подиума, след като успя да се пребори за бронзовия медал с 22.02 секунди.

А Матю Хъдсън-Смит се класира за финала на 400 метра при мъжете. Британецът си е поставил високи цели и вярва, че може да занесе златния медал у дома. Европейският шампион бяга 44.48 секунди в полуфиналите и даде втория най-добър резултат след американеца Майкъл Норман.


По публикацията работи: Светослав Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Англия защити европейската си титла при младежите до 21 г.

Англия защити европейската си титла при младежите до 21 г.

Националният отбор на Англия стана за втори пореден път европейски шампион по футбол за младежи до 21 години. Във финала на шампионата в Словакия "трите лъва" надиграха Германия с 3:2 след продължения и за четвърти път в историята станаха европейски шампиони в тази възрастова група.  Англичаните започнаха по отличен начин финалната среща..

публикувано на 29.06.25 в 06:08
Петър Мицин

Петър Мицин спечели трети медал на европейското по плуване

Петър Мицин спечели трети медал от европейското първенство по плуване за мъже и жени до 23 години в Шаморин (Словакия). Българинът завърши втори на 800 метра свободен стил и така добави второ сребро от шампионата след това на 200 метра свободен стил. Той взе и златото на 400 метра в същата дисциплина, като защити титлата си от предходното..

публикувано на 29.06.25 в 06:05
Пламена Миткова

Лекоатлетите ни са предпоследни на европейското отборно първенство

Съставът на България е на предпоследното, 15-о място след първия ден на европейското отборно първенство по лека атлетика в Дивизия 2 в словенския град Марибор. Националите имат в актива си само 127 точки и изостават с 14 от тима на Израел, който е на 13-а позиция - последната, която е над чертата на изпадащите в Дивизия 3. Нито един от..

публикувано на 28.06.25 в 22:06
ЦСКА завърши 0:0 с украинския Кривбас

ЦСКА и Кривбас завършиха 0:0 и изпуснаха три дузпи

Отборът на ЦСКА завърши 0:0 с украинския Кривбас във втората си контрола от лагера в Словения.  Мачът в Чатеш ще бъде запомнен не толкова с игровите или тактическите прийоми от двата отбора, но най-вече с пропуснатите три дузпи - две за ЦСКА и една за Кривбас. Зюмюр Бютучи имаше първата възможност да открие резултата. В шестата минута той..

публикувано на 28.06.25 в 21:24
Симеон Николов се контузи и напусна мача

Тежък удар за волейболистите – загуба от Турция и контузия на Симеон Николов

Българският национален отбор по волейбол претърпя поражение с 0:3 от Турция (20:25, 20:25, 21:25) в третата си среща от турнира във волейболната Лига на нациите - група D, който се провежда в Бургас. Залата "Арена Бургас" отново беше пълна до краен предел с 6 хиляди души по трибуните. Българите играха много слабо през цялата среща и отстъпваха..

публикувано на 28.06.25 в 20:56
Николай Киров

Николай Киров е новият старши треньор на Ботев (Пловдив)

Николай Киров е новият старши треньор на Ботев (Пловдив), съобщиха от футболния клуб.  Опитният специалист се завръща начело на “канарчетата”, като ще изведе отбора на тренировка в понеделник. В щаба на пловдивчанина влизат помощник-треньорите Атанас Рибарски и Лъчезар Балтанов, треньорът на вратарите Тихомир Тодоров, кондиционният треньор..

публикувано на 28.06.25 в 19:58

Българки водят на естетическа групова гимнастика в Гърция

Националните отбори на България за жени поведоха в класирането след първия ден на третата за годината Световна купа по естетическа групова гимнастика в Лариса (Гърция). The National team в състав Карина Нейкова, Сияна Табакова, Христиана Ковачева, Виктория Берова, Яна Стайкова, Мария Мехлемова, Сибила Кърпачева и Катрин Тасева получи за..

публикувано на 28.06.25 в 19:16