Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да предпазим при пътуване децата в автомобила?

Снимка: Pexels

Намираме се в разгара на летния сезон, а една тема не излиза от водещите новинарски емисии. Темата за войната в Украйна, ще си помислите вие, за Covid или може би за Северна Македония, темата за цените не тока, бензина и газа. Не сте познали! По последни данни на Министерството на вътрешните работи от началото на годината по пътищата са загинали 258 души. Броят на жертвите през тази година е по-висок от броят им през миналата. В черната статистика често има деца. За най-голямо съжаление темата за пътните инциденти в страната не слиза от водещите новини на редакциите. 

Как можем да предпазим най-невинните и най-ценните на пътя – нашите деца. 

Намираме се в разгара на лятото, планираме почивки за семейството и приятелите си, автомобилът ни е претъпкан с хора, домашни любимци и багаж, едва успяваме да затворим вратата на багажника, пълним резервоара до горе, когато най-сетне сме на пътя.

Или - намираме се в разгара на лятото, цяла година сме отлагали работа, а може би цяла година работа не сме имали, когато изведнъж задачите започват, една след друга, времето не ни достига, хващаме автомобила си, за да спестим времеq и отново се озоваваме на пътя.

Или - намираме се в разгара на лятото, сърфираме в социалните мрежи и разбираме, че е станала катастрофа – миналата вечер, тази сутрин, в София, по пътя Русе-Бяла, на автомагистрала "Тракия", на малък междуселищен път. Уверяваме се, че нямаме пострадали близки или приятели, и продължаваме спокойно деня си.

Но на другия ден пак научаваме за катастрофа, всичко се повтаря в продължение на дни катастрофите не спират, около нас все още всички са добре, ние продължаваме да следваме собствения си ритъм и собствените си вредни навици. Днес превишихме скоростта, минахме на жълто, изпреварихме отдясно, отнехме предимство, забравихме да сложим колана си, детето ни не пожела да седне в столчето си, не са ни спрели полицаи, не сме глобени.

Намираме се в разгара на лятото, пътуваме в автомобила си, слушаме радио и чуваме Диана Русинова – експерт по пътна безопасност с коментар след голямата трагедия на пътя Плевен-Ловеч, която отне няколко човешки живота, сред които на две деца. Ден по-късно в социалните мрежи се завъртя публикация на инициативата с идеална цел "Деца на борда" за значимостта на столчетата за деца за осигуряването на детската безопасност при пътуване. Милена Захариева от "Деца на борда" посъветва:

"По-добре детето да е в столче и с колани, отколкото да е без столче и без колани. За съжаление в България не се говори много за пътната безопасност, особено за детската безопасност в автомобила".

Изследванията показват, че използването на столче за кола повишава безопасността на децата до 2 години с над 70%, а при по-големите деца - с над 50%. 

Няколко съвета, които е добре да се спазват винаги, когато пътувате с деца независимо от дължината на пътуването:

"Макар и да е малко, детето винаги трябва да е с добре закопчани колани. Ако возим детето или бебето си в столче или кошница на предната седалка - задължително еърбегът (AirBag) трябва да е изключен. Ако колата не позволява той да бъде изключен на това място, то ние не можем да ползваме това място, за да возим детето си на него. Бебетата задължително се возят обратно на движението - това е 5 пъти по-безопасно".

Мартина е майка на тригодишно дете и често ползва кола, за да се придвижва в и извън града.

"Винаги е в столчето си, не правя изключения".

Като дете е пътувала в семейството си, а на дълъг път често е спяла на задната седалка без колан и още по-малко със столче за възрастта ѝ. Но днес е различно, категорична е Мартина. Автомобилите на пътя са в пъти повече, скоростта на движение също е много по-висока, което създава предпоставки за инциденти. Поради това Диана Русинова и Милена Захариева съветват:

"Добре да се уверят, че децата са добре обезопасени. Да шофират в някаква степен с намалена скорост. ... Примерът е този, който променя - това важи и за коланите, и за детските столчета". 

Репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Диана Русинова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32