Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да предпазим при пътуване децата в автомобила?

Снимка: Pexels

Намираме се в разгара на летния сезон, а една тема не излиза от водещите новинарски емисии. Темата за войната в Украйна, ще си помислите вие, за Covid или може би за Северна Македония, темата за цените не тока, бензина и газа. Не сте познали! По последни данни на Министерството на вътрешните работи от началото на годината по пътищата са загинали 258 души. Броят на жертвите през тази година е по-висок от броят им през миналата. В черната статистика често има деца. За най-голямо съжаление темата за пътните инциденти в страната не слиза от водещите новини на редакциите. 

Как можем да предпазим най-невинните и най-ценните на пътя – нашите деца. 

Намираме се в разгара на лятото, планираме почивки за семейството и приятелите си, автомобилът ни е претъпкан с хора, домашни любимци и багаж, едва успяваме да затворим вратата на багажника, пълним резервоара до горе, когато най-сетне сме на пътя.

Или - намираме се в разгара на лятото, цяла година сме отлагали работа, а може би цяла година работа не сме имали, когато изведнъж задачите започват, една след друга, времето не ни достига, хващаме автомобила си, за да спестим времеq и отново се озоваваме на пътя.

Или - намираме се в разгара на лятото, сърфираме в социалните мрежи и разбираме, че е станала катастрофа – миналата вечер, тази сутрин, в София, по пътя Русе-Бяла, на автомагистрала "Тракия", на малък междуселищен път. Уверяваме се, че нямаме пострадали близки или приятели, и продължаваме спокойно деня си.

Но на другия ден пак научаваме за катастрофа, всичко се повтаря в продължение на дни катастрофите не спират, около нас все още всички са добре, ние продължаваме да следваме собствения си ритъм и собствените си вредни навици. Днес превишихме скоростта, минахме на жълто, изпреварихме отдясно, отнехме предимство, забравихме да сложим колана си, детето ни не пожела да седне в столчето си, не са ни спрели полицаи, не сме глобени.

Намираме се в разгара на лятото, пътуваме в автомобила си, слушаме радио и чуваме Диана Русинова – експерт по пътна безопасност с коментар след голямата трагедия на пътя Плевен-Ловеч, която отне няколко човешки живота, сред които на две деца. Ден по-късно в социалните мрежи се завъртя публикация на инициативата с идеална цел "Деца на борда" за значимостта на столчетата за деца за осигуряването на детската безопасност при пътуване. Милена Захариева от "Деца на борда" посъветва:

"По-добре детето да е в столче и с колани, отколкото да е без столче и без колани. За съжаление в България не се говори много за пътната безопасност, особено за детската безопасност в автомобила".

Изследванията показват, че използването на столче за кола повишава безопасността на децата до 2 години с над 70%, а при по-големите деца - с над 50%. 

Няколко съвета, които е добре да се спазват винаги, когато пътувате с деца независимо от дължината на пътуването:

"Макар и да е малко, детето винаги трябва да е с добре закопчани колани. Ако возим детето или бебето си в столче или кошница на предната седалка - задължително еърбегът (AirBag) трябва да е изключен. Ако колата не позволява той да бъде изключен на това място, то ние не можем да ползваме това място, за да возим детето си на него. Бебетата задължително се возят обратно на движението - това е 5 пъти по-безопасно".

Мартина е майка на тригодишно дете и често ползва кола, за да се придвижва в и извън града.

"Винаги е в столчето си, не правя изключения".

Като дете е пътувала в семейството си, а на дълъг път често е спяла на задната седалка без колан и още по-малко със столче за възрастта ѝ. Но днес е различно, категорична е Мартина. Автомобилите на пътя са в пъти повече, скоростта на движение също е много по-висока, което създава предпоставки за инциденти. Поради това Диана Русинова и Милена Захариева съветват:

"Добре да се уверят, че децата са добре обезопасени. Да шофират в някаква степен с намалена скорост. ... Примерът е този, който променя - това важи и за коланите, и за детските столчета". 

Репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Диана Русинова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31