Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложения на ИТН за промени в управленската програма - неприемливи за ПП

Андрей Гюров
Снимка: БГНЕС

До края на деня преговарящите формации трябва да изпратят своите забележки на предложенията на "Има такъв народ" за промени в управленската програма, а от БСП обещаха да ги обобщят и да представят публично окончателния вариант, за да преминат към втория етап на консултации. Ако всички се обединят около обща програма, идната седмица започват разговорите за персонален състав и структура на бъдещия кабинет. 

Някои от предложенията на ИТН не са приемливи за "Продължаваме промяната", обяви председателят на парламентарната група на ПП Андрей Гюров:

"Получихме вчера предложенията от тях към програмата, която ние съгласувахме с БСП за България и с ДБ. Някои от тях са неприемливи, другите след това ще ги обсъдим и съгласуваме с останалите партии".

Макар да намират промяна у ИТН, на този етап не са готови да седнат заедно с тях на масата за преговори:

"Има някаква конструктивност, но не мисля, че това е формат, който в момента би бил работещ", допълни Гюров.

От ИТН също не са забравили обвиненията, че са мафия. Станислав Балабанов призова:

"Вече спекулации по отношение на това кой е мафия, как изглежда мафията, да спрем с тия глупости и да се спре с едноличното налагане на заповеди, едноличния начин на управление, превръщането на парламента в гумен печат. Всичките тези неща трябва да се изключат и ако продължава да се получава така, просто няма да се случи".

Въпреки това подкрепят антикорупционния закон, запазвайки си правото да предложат промени преди второ четене. Изчакват да видят всички предложения за шеф на КПКОНПИ, преди да решат дали да гласуват за Бойко Рашков. Имат едно условие – без министри от отцепилите се от групата им:

„Нечистоплътно е! Тези хора не притежават морал“.

Председателят на ДБ Христо Иванов призова за промяна на модела, така че да се подобри комуникацията и механизма за вземане на решения в четворната коалиция:

"Номинираният за кандидат за премиер по-голяма роля при селектирането на Министерския съвет като екип. Това не изключва участието на хора, които се ползват с политическото доверие на една или друга формация, но не може да се върнем към модела, в който беше парцелиран Министерският съвет - партиите си получаваха свои министерства, които обявиха за така свои феодални владения. Това показа, че не работи добре".

Иванов призова за повече време за преговори. И търпение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашен арест за Стоян Стоянов, нападнал двамата синоптици на връх Мургаш

Софийският районен съд постанови мярка за неотклонение "домашен арест" спрямо Стоян Стоянов, нападнал двама синоптици в метеорологичната станция на връх Мургаш  рано сутринта на 10 март. Решението подлежи на протест и обжалване. Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш Съдът посочи, че обвиняемият е със завишена степен на..

публикувано на 11.03.25 в 19:11
Калин Джорджеску

Конституционният съд на Румъния спря окончателно Калин Джорджеску за президентските избори

Конституционният съд на Румъния реши, че Калин Джорджеску не може да се кандидатира на президентските избори през май, съобщи телевизия "Диджи 24", цитирана от БТА. Решението е окончателно и задължително и идва след като Централното избирателно бюро отхвърли кандидатурата на Джорджеску в неделя. Конституционният съд разгледа днес 11 жалби..

публикувано на 11.03.25 в 19:05
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс

Нидерландският министър на отбраната: Европейците нямат много време

Европейско и национално законодателство пречат на укрепването на въоръжените сили и на отбранителната ни промишленост, заяви министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс: "За да засилим нашата устойчивост и нашите военни и за да ускорим процесите с общите усилия на военните и гражданските ни власти, е нуждо да отстраним законовите мерки, които..

публикувано на 11.03.25 в 18:59

Област В. Търново няма заделени средства за учения за справяне в критични ситуации

Няма бюджети за провеждане на превантивни учения за справяне в критични ситуации. Това стана ясно след днешното заседание при областния управител на Велико Търново Ивайло Здравков, посветено на готовността на институциите в региона за реакция във връзка прогнозите за силен вятър в следващите няколко дни.  На срещата институциите обсъдиха..

публикувано на 11.03.25 в 18:57

Протестен автопоход на "Величие" в София

Протестен автопоход срещу подмяната на вота организират тази вечер от партия "Величие". Симпатизанти и граждани се събират пред паметника на "Цар Освободител" в София, откъдето ще се отправят към Банкя и Бояна. Участниците се събраха в пространството между старата сграда на Народното събрание и паметника на Цар Освободител. Има засилено полицейско..

публикувано на 11.03.25 в 18:45
Димо Алексиев

Софийският районен съд даде ход по същество на делото срещу актьора Димо Алексиев

Софийският районен съд даде ход по същество на делото срещу актьора Димо Алексиев. Той е обвинен за това, че е шофирал в нетрезво състояние, докато е бил в изпитателен срок за същото престъпление. Димо Алексиев отива на съд за шофиране след употреба на алкохол Димо Алексиев с мярка "подписка" Делото ще се гледа по общия ред. На следващото..

публикувано на 11.03.25 в 18:38
Студенти са блокирали централата на сръбската обществена телевизия, Радио телевизия на Сърбия (RTS), в Белград, 11 март 2025 г.

Предаванията на сръбската обществена телевизия РТС са възстановени

Антиправителствени протестиращи и студенти блокираха достъпа до централната сграда на сръбската държавна телевизия РТС в Белград и втория по големина град Нови Сад.  Протестиращи блокираха обществената радиотелевизионна компания на Сърбия Спонтанна блокада на централната сграда на телевизията започна, след като водеща от РТС използва думата..

публикувано на 11.03.25 в 18:27