Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хавиер Гома: Културата като обичай и като светоглед

Ирина Тодорова и Хавиер Гома
Снимка: Личен архив

"Съществуват два вида развитие. Първият е насочен напред във времето, в бъдещето, докато втория вид развитие е развитието навътре, в дълбочина". Това посочи в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" испанският есеист Хавиер Гома:

"Не може да става въпрос само за това да живеем по-дълго, но и за това да живеем по-добре. Културата е този феномен, който ни позволява не просто да преживяваме по-дълго (буквално като животни), но и да живеем по-стойностно (буквално като хора). Културата преди всичко е едно постоянно напомняне за достойнството на човека".

Как влияе културата върху развитието на бизнеса?

"Ще ви споделя един разговор, който проведох неотдавна със сина си. Той изучава икономика. Каза ми, че най-важното в икономиката са стимулите. Пример за законов стимул е да кажем, когато законодателството ми даде възможност да намаля част от дължимите данъци, ако подпомагам развитието на културата. Стимулите се формират от желанията на хората. Концептуално икономиката се основава на желанията. Икономиката и бизнесът работят за удовлетворяването на човешките желания. Ключовото е, че културата е тази, която оформя човешките желания. Исторически културата идва преди икономиката и именно за това ще стане дума в моето изложение на форума с тема "Култура и развито общество: как подпомагането и инвестирането в култура повлиява върху развитието на бизнеса и обществото.“ Законът оформя начините, по които хората могат да задоволяват своите желания, а появата на едни или други копнежи у хората, е дело на тяхната култура. Икономиката подпомага културата, защото културата ни помага да усетим реалността, а икономиката - да задоволим тези си усещания".

Цялото интервю с Хавиер Гома можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Главният икономист на КНСБ. Между числата и романтиката със стихосбирката си SAUDADE

Ще летя, ще тичам… ще плувам, Към звездите бих тръгнал аз пеш, Без вода, без храна да купувам, океан… океан от копнеж Това е цитат от едно от стихотворенията с автор Любослав Костов.  Директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучения и главен икономист на КНСБ беше гост на предаването "Нощен..

публикувано на 31.07.25 в 13:43

Тарологът Орлин Христов с откровения за най-загадъчната от всички системи за гадаене

Картите Таро съпътстват човечеството от поне 600 години, въпреки че има редица хипотези, които пращат раждането им много по-назад във времето в Древен Египет. Свързват ги с кабала, нумерология, астрология, теории на Карл Юнг, образи от Древногръцката митология, тамплиерите и розенкройцерите.   Скептиците виждат в тях само псевдонаучен инструмент,..

публикувано на 31.07.25 в 11:49
Васил Драганов и Пламена Бачийска

Актьорът Васил Драганов - гост в поредицата - "Магията на театъра" на "Нощен Хоризонт"

Васил Драганов е актьорът, който вдъхва доверие и предизвиква интереса на зрителите със своите превъплъщения на сцената и на екрана. Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на предаването "Нощен хоризонт". Всички помнят Васил Драганов от ролята му на Радко Чеканов в телевизионния сериал "Столичани в повече". Но той играе и във филмите "Мисия..

публикувано на 30.07.25 в 09:50

Учителят, който те води по стръмното: Методий Кирилов

"И всеки помни по един учител - из стръмното ръката му поел". С този цитат от стихотворение на Харалампи Харалампиев гостът в "Изотопия" - учителят по Български език и литература Методий Кирилов, отговаря на въпрос за трудностите на преподавателската професия.  Методий Кирилов : Трябва да разбираш ученика. Да вникваш..

публикувано на 29.07.25 в 13:59

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26