Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Златимир Коларов: Хора с 200 думи в речника си говорят менторски от екрана

"Много е важно човек да знае границата на компетентността си

Проф. Златимир Коларов
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Цял живот се уча да мисля и не съм се научил достатъчно ефективно да мисля. А някой, който има 200 думи в речника си, който говори дори на диалект, защото не се е постарал да си изчисти езика, говори менторски от екрана и те учи как стават нещата. Хора без всякакъв политически опит, не цитирам имена, има ги във всички партии, които говорят менторски, без да са наясно с материала. За себе си аз съм определил, ако съм администратор - най-добре бих се справил да съм шеф на клиника, което цял живот правя като лекар в клиника и шеф на катедра, нищо повече. Ако аз стана шеф на болница, ще я опропастя, аз не познавам механиката на администрацията, на ръководенето".  

Този коментар направи пред БНР Златимир Коларов - лекар, професор по ревматология, писател, сценарист. Автор и съавтор на над 580 научни труда в областта на ревматологията, имунологията и вътрешната медицина. Автор на 23 художествени, публицистични, научно-популярни и литературно-критични книги, на 2 сценария за игрални, 7 за документални и 8 за научно-популярни филми и над 250 публикации в литературни и електронни издания. 

"Много бързо си повярват някои хора, това много ме учудва. Изведнъж стават велики и не слушат, а има такъв интелектуален потенциал в БАН, където има върховни мислители във всички области, които могат да бъдат експерти във всяка една област", подчерта той.

По думите на проф. Коларов много важно е човек да знае границата на компетентността си:

"На това уча и моите специализанти. Да не прекрачвате никога границата на компетентността си, но можете и там да работите пълноценно, когато знаете кои са компетентните специалисти зад вашите граници. Тази оценка е много важна. ... Човек много трезво трябва да прецени позитивните си страни и да ги развива, и негативните, които да коригира.

Проф. Коларов сподели, че изпитва болка и не приема повтарящото се като мантра твърдение, че българите сме най-бедната и корумпирана нация:

"Ами, дайте да я оправим тая нация! Крайно време е всеки да направи своето, според силите си. Ние в болницата го правим - вършим си работата по европейските стандарти". 

Преди месец проф. Златимир Коларов получи специалната награда за цялостно творчество на Салона за българска култура и духовност в Чикаго

"Наградите са голямо задължение, оттук нататък не можеш да си позволиш да слезеш под това ниво, трябва да вървиш нагоре, ако имаш сили да го направиш, разбира се", сподели той.

Интервюто на Ирина Недева с проф. Златимир Коларов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23