Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Златимир Коларов: Хора с 200 думи в речника си говорят менторски от екрана

"Много е важно човек да знае границата на компетентността си

Проф. Златимир Коларов
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Цял живот се уча да мисля и не съм се научил достатъчно ефективно да мисля. А някой, който има 200 думи в речника си, който говори дори на диалект, защото не се е постарал да си изчисти езика, говори менторски от екрана и те учи как стават нещата. Хора без всякакъв политически опит, не цитирам имена, има ги във всички партии, които говорят менторски, без да са наясно с материала. За себе си аз съм определил, ако съм администратор - най-добре бих се справил да съм шеф на клиника, което цял живот правя като лекар в клиника и шеф на катедра, нищо повече. Ако аз стана шеф на болница, ще я опропастя, аз не познавам механиката на администрацията, на ръководенето".  

Този коментар направи пред БНР Златимир Коларов - лекар, професор по ревматология, писател, сценарист. Автор и съавтор на над 580 научни труда в областта на ревматологията, имунологията и вътрешната медицина. Автор на 23 художествени, публицистични, научно-популярни и литературно-критични книги, на 2 сценария за игрални, 7 за документални и 8 за научно-популярни филми и над 250 публикации в литературни и електронни издания. 

"Много бързо си повярват някои хора, това много ме учудва. Изведнъж стават велики и не слушат, а има такъв интелектуален потенциал в БАН, където има върховни мислители във всички области, които могат да бъдат експерти във всяка една област", подчерта той.

По думите на проф. Коларов много важно е човек да знае границата на компетентността си:

"На това уча и моите специализанти. Да не прекрачвате никога границата на компетентността си, но можете и там да работите пълноценно, когато знаете кои са компетентните специалисти зад вашите граници. Тази оценка е много важна. ... Човек много трезво трябва да прецени позитивните си страни и да ги развива, и негативните, които да коригира.

Проф. Коларов сподели, че изпитва болка и не приема повтарящото се като мантра твърдение, че българите сме най-бедната и корумпирана нация:

"Ами, дайте да я оправим тая нация! Крайно време е всеки да направи своето, според силите си. Ние в болницата го правим - вършим си работата по европейските стандарти". 

Преди месец проф. Златимир Коларов получи специалната награда за цялостно творчество на Салона за българска култура и духовност в Чикаго

"Наградите са голямо задължение, оттук нататък не можеш да си позволиш да слезеш под това ниво, трябва да вървиш нагоре, ако имаш сили да го направиш, разбира се", сподели той.

Интервюто на Ирина Недева с проф. Златимир Коларов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03