Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Властелини на скоростните изчисления

Учителят по математика Георги Георгиев и 11-годишният му ученик Калоян коренуват наум шестцифрени числа и изчисляват за под две секунди дни от седмицата на дати 400 години назад

Снимка: unsplash.com


Абсолютен ужас или изящна красота. Оценки за нея има и в двете крайности на емоционалния спектър. 

Математика.

Поводът да си говорим за нея в Автономията са грандиозните български успехи на Световно първенство по изчисляване на ум - Mental Calculation World Cup 2022. Шампионатът се проведе между 15 и 17 юли в Падерборн, Германия. На него се събират математически умове от целия свят. 

Двама българи спечелиха отличия в доста престижни дисциплини. Това са златният медалист - учителят по математика Георги Георгиев и неговият ученик - 11-годишният Калоян Гешев, който взе сребро и бронз в две от категориите на шампионата.

Георги Георгиев дава подробности за математичската битка: "Състезанието събира 40-те най-добри скоростни калкулатора в света. Имаше участници от 16 държави, които се състезават в 5 дисциплини. Една от тях е събиране на 10 дестцифрени числа. Победителят реши 32 задачи в рамките на 7 минути. Други дисциплини са умножение на две осемцифрени числа, коренуване на шестцифлено число, като трябва да се изчислят трите цифри преди запетаята и петте цифри след нея. Всичко това се изчислява на ум. Нямате право да пишете никакви изчисления и цифри, нищо освен отговора."

Георги печели златен медал в дисциплината Хекток. Целта е да се комбинират произволни шест цифри от 1 до 9, които чрез математически действия (събиране, изваждане, умножение, деление и коренуване) да дадат като резлутат числото 100. 

Например: 123456 = -1*2+ 3*(4+5*6), което е равно на 100. Регламентът предвижда решаване на 40 задачи за 20 минути.

В състезанието има и дисциплина за изчисляване на ум на дни от седмицата в миналото по зададени дати. Георги и Калоян са повече от факири в това отношение - двамата могат да изчислят наум какъв ден от седмицата е била която и да е дата 400 години назад. Проверихме тези техни умения - може да чуете повече в записа.

Освен изброените дисциплини, има и пет задачи изненада - никой не знае какви са те, никога не са се падали. Това са аритметични проблеми, които се падат на момента и тези задачи дават максимум от 100 точки, сумират се и се прибавят към другите 5 дисциплини.

Калоян и Георги пред залата, в която се проведе състезанието Mental Calculation World Cup 2022

България като математическа сила

Калоян успява да победи хора, които са отдали живота си на това и прави чудеса в дисциплината "square roots" или коренуване на шестцифрени числа наум - трябва да се познаят трите цифри преди и петте след запетаята. 


Калоян решава 80 задачи за 10 минути и подобрява световния рекорд по коренуване на шестцифрени числа -  решава 10 задачи за 50 секунди, а рекордът е 61 секунди. В рамките на състезанието обаче се появява момче, което се справя с тези задачи за 45 секунди. 

Калоян завърши трети и във втората по престижност дисциплина, наречена "Най- вариативен калкулатор". Това са пет аритметични проблема, които се сумират за един краен резултат. Един от тях е деление, където Калоян завършва първи, разделяйки около 80 задачи без остатък на осемцифрено или четирицифрено число.

Георги: "Ние сме изключителен фактор. Жалкото обаче е, че в България няма други хора, които да се занимават с такъв вид изчисления. Това е частичен дял от математиката, на който се не обръща толкова внимание, което е жалко." 

Калоян Гешев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Пътят на математическия ум

Георги: "То е заложено в нас. 2011 г. бях на световно първенство по судоку. Там се класирах сред първите петима. Тогава, когато реших да си проверя резултатите, разбрах, че има дисциплина, свързана с изчисление и че състезанието ще бъде в Турция. Тогава си казах - ти изчисляваш доста добре, защо не. Така от 2012 г. започна всичко." 

Калоян ще бъде шести клас. Учи в математическа паралелка в столичното 125 средно училище "Проф. Боян Пенев". За любовта си към къматематиката казва същото като Георги - че е заложена в него и разказва: "Когато бях 3-4-годишен писах големи цифри, в първи клас вече умножавах двуцирени числа. После през 2018 г. отхрихме учителя ми Георги Георгиев и така започнахме."

Георги Георгиев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Георги: "Деца като Калоян са изключителна рядкост. Цифрите просто са заложени в тях и са изключително търсени в държави като Индия и Япония, които определят стандартите в математиката."

От решаваща важност е математическите умения да се развиват в ранна детска възраст, казва Георги: "Когато дадено дете, което има потенциал бъде обучено на 7-8 години, когато стане на 11, то на практика става почти непобедимо."

Целия разговор с Георги Георгиев и Калоян Гешев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух

На онлайн среща Анастасия Карнаух днес разказва как да си поставим "50 цели за 2025 година"

Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..

публикувано на 29.12.24 в 08:44
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00