Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испания продължава борбата с горските пожари

Пожар в Бургос, Северозападна Испания, 24 юли 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Испания регистрира най-тежката година за страната от началото на века по отношение на горските пожари. Властите отчитат, че горещото време е влошило ситуацията, но най-честата причина е човешка намеса.

Пожарникарите в Испания се борят с нови огнища в областите Кастилия ла Манча и Навара. Двата региона поискаха помощ от централните власти, за да се справят с бедствието.

Продължава гасенето на огъня в провинциите Бургос, Самора и Авила, но пожарите там вече са стабилизирани. Огънят на остров Тенерифе, който изпепели 2700 хектара, също е стабилизиран. Продължават пожарите и в северната област Галисия.

Най-унищожителните пожари това лято - в Самора и Бургос вероятно са умишлени, смятат властите. В Кастилия и Леон са регистрирани 200 пожара за 15 дни. Стотици хора бяха евакуирани в Бургос, където огънят унищожи 3500 хектара. Има призив към гражданите да бъдат отговорни и бдителни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават арестите след безредиците в Югоизточна Испания

Нови арести и разследвания след безредиците в град Торе Пачеко в Югоизточна Испания. Задържаните по различни обвинения вече са 13 души. Сблъсъците между членове на крайнодесни групи и жители на Торе Пачеко започнаха след нападението миналата седмица срещу 68-годишен мъж, в което са замесени трима млади мъже от северноафрикански произход. Те..

публикувано на 15.07.25 в 18:45

ЕС санкционира физически и юридически лица за дестабилизиране на Молдова

Страните членки на Европейския съюз санкционираха седем души и три дружества за дестабилизиране, подкопаване и заплашване на суверенитета, независимостта, демокрацията, върховенството на закона и стабилността в Молдова.  Наказани са близки съратници на олигарха Илан Шор, който вече е в санкционния списък на ЕС, заради участието му в незаконното..

публикувано на 15.07.25 в 18:11

България пое 3,2 млрд. евро нов външен дълг от международните пазари

България пое 3,2 милиарда евро нов външен дълг от международните пазари.  Това е първата емисия, след като страната ни получи зелена светлина за членство в еврозоната и получи повишение на кредитния рейтинг.  България вече е член на еврозоната, сменяме лева с евро Новата емисия е структурирана в два транша - от 10- и 20-годишни книжа,..

публикувано на 15.07.25 в 18:10
Дмитрий Песков,Сергей Лавров, и Владимир Путин

Русия обвини Европа за решението на Тръмп да подпомогне Украйна с допълнително оръжие

Русия обвини Европа за решението на американския президент Доналд Тръмп да подпомогне Украйна с допълнително оръжие, предаде Ройтерс. Външният министър Сергей Лавров заяви, че все още се опитва да разбере мотивите на Тръмп: "Ясно е, че се намира под огромния и, бих казал, неприличен натиск от Европейския съюз и настоящото ръководство на..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Костадин Костадинов

"Възраждане": Властта у нас налага диктатура, "фашистите ще бъдат съдени за държавна измяна"

В позиция до медиите по повод внесения обвинителен акт срещу шестима души заради хулиганските действия пред сградата на ЕК и ЕП в София лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заявява, че властта у нас налага диктатура и се закани, че "фашистите ще бъдат съдени за държавна измяна". Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред..

публикувано на 15.07.25 в 17:43

Атанас Зафиров: Има опити протестите срещу еврото да бъдат превърнати в социални

Има опити протестите срещу еврото да се превърнат в социални протести и срещу евентуалното повишаване на цените. Това каза вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред сградата на ЕК и ЕП в София "От протести срещу еврото постепенно се прави опит те да бъдат превърнати в..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Дания и Нидерландия потвърдиха желанието си да участват в плана за въоръжаване на Украйна

Дания и Нидерландия потвърдиха желанието си да участват в плана за въоръжаване на Украйна, изложен вчера от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, съобщават Ройтерс и Франс прес. Планът предвижда доставки на американски зенитни системи, ракети и боеприпаси, заплащани "на 100 процента" от натовските съюзници и според "Уолстрийт джърнъл",..

публикувано на 15.07.25 в 17:27