Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петков: ТЕЦ "Брикел" ще бъде затворен, "умопомрачаващи" са нарушенията

Кирил Петков в ТЕЦ "Брикел".
Снимка: БГНЕС

ТЕЦ "Брикел" ще бъде затворен заради "умопомрачаващи" нарушения, съобщи премиерът в оставка Кирил Петков. Одобрен е доклад от комплексна проверка на централата и министърът на околната среда в оставка ще изпрати 24-часово уведомление за спиране работата на "Брикел". 

По-рано днес премиерът в оставка коментира, че никой няма право да замърсява въздуха, а по-късно обяви решението предприятието да бъде уведомено за временно затваряне: "Те ще бъдат затворени до отстраняване на тези огромни пропуски в тяхната дейност. Нарушенията, които са установени, са умопомрачаващи", каза Петков.

Вицепремиерът r и екоминистър в оставка Борислав Сандов се позова на данни от извършената проверка в "Брикел" от Регионалната инспекция по околна среда, от Инспекцията по труда, от Центъра за опазване на общественото здраве:

"По отношение на серен диоксид достигнаха максималните си нива и не можаха да измелят по-високото от това, защото емисиите до сградата бяха като емисиите при комина. Сиреч, трябва ни друг тип техника, с която обикновено се мерят емисии на комин, за да измерваме емисиите в условия, в които трябва да работят български граждани там".

Сандов призова службите у нас да продължат да изясняват кой е собственикът на "Брикел". Към момента е известно само едно име на чужд гражданин: "Гражданинът Рой Кенеди, за който никой нищо не знае. Това е редови гражданин, 100% държи от това предприятие. Всички в района твърдят, че реалният собственик е г-н Христо Ковачки. Това е и човекът, който е консултант на предприятието“.

Има и допълнителни аспекти, докладвани днес пред министрите: "Конфликт на интереси или потенциално опъване на чадър върху това предприятия през последните години. Надявам се правоохранителните органи да свършат своята работа. И, както става ясно, е една от причините България да бъде осъдена в Европейския съд в Люксембург заради високите нива - трайно на серен диоксид в този регион", каза още Сандов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тимчо Муцунски

РСМ потвърди пред ЕК "силния ангажимент по пътя на европейската интеграция"

Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония потвърди "силния ангажимент по пътя на европейската интеграция на страната", по време на срещата си с еврокомисаря по разширяването Марта Кос.  Муцунски е в Брюксел за участие в неформалната вечеря на Съвета по външни работи на Европейската комисия. По думите му Марта Кос е..

публикувано на 20.11.25 в 07:45

Тръмп подписа: Министерството на правосъдието да публикува документи, свързани с Епстийн

Американският президент Доналд Тръмп подписа законопроекта, който задължава Министерството на правосъдието да публикува документи, свързани с покойния сексуален престъпник Джефри Епстийн, чието име се спряга в контакти с представители, както на политическата класа, така и на американски и световни знаменитости.  30 дневен е срокът, в който..

публикувано на 20.11.25 в 07:41

Служители на Пентагона са в Украйна, за да "обсъдят усилията за прекратяване на войната" с Русия

Високопоставени служители на Пентагона пристигнаха в Украйна, за да "обсъдят усилията за прекратяване на войната" с Русия, съобщиха американските военни.  В Киев се очаква екипът, воден от министъра на армията на САЩ Дан Дрискол, да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски, след връщането му от пътуване до Турция. Американските..

публикувано на 20.11.25 в 07:35

Частен инвеститор е изявил интерес да построи нова сграда на болница в Югозападна България

Частен инвеститор е изявил интерес да построи нова сграда на болница  Югозападна, която  от  няколко години работи в странен режим-две седмици  в  базата в Сандански и две седмици в Петрич.  Новата идея е все още на етап инвестиционно намерение, а обсъжданият вариант е публично-частно партньорство.  Как ще бъде защитен  частният интерес  и как..

публикувано на 20.11.25 в 07:08

Бюджетът за догодина влиза за първо гласуване в пленарната зала

Финансовата рамка за догодина влиза за първо гласуване в пленарната зала.  По-рано през седмицата водещите ресорни комисии я одобриха, въпреки острите забележки на работодатели и синдикати.  Първи на вниманието на депутатите ще бъде бюджетът на Държавното обществено осигуряване, където е заложено минималната работна заплата от 1 януари да бъде малко над..

публикувано на 20.11.25 в 04:37

Протест пред НСИ за по-високи заплати

От днес Синдикатът на административните служители към КТ "Подкрепа" започва серия от протести.  От 12.30 до 13.00 недоволството си ще изразят работещи в Националния статистически институт.  Те излизат пред Централното управление в София и пред сградите на териториалните бюра в страната с настояване в бюджета за следващата година да бъдат осигурени..

публикувано на 20.11.25 в 04:24

Пречиствателна станция за отпадни води ще бъде открита край с. Бенковски

Модерна пречиствателна станция за отпадни води ще бъде открита край пловдивското село Бенковски. Технологията,  използвана за изграждането на новото съоръжение, е разработена от Центъра за чисти технологии и ресурсна ефективност на биомаса към Аграрния университет в сътрудничество с пловдивския ВиК оператор.  На церемонията се очаква да присъства..

публикувано на 20.11.25 в 04:10