Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Русия ще играе ключова роля в съперничеството между Китай и САЩ"

Велина Чакърова: Замразяването на конфликта би било лоша новина за Украйна

"Войната в Украйна няма да бъде последната станция в дългосрочен план"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Благодарение на трансформационните процеси в световната политика Русия ще играе ключова роля в съперничеството между двата азиатски гиганта - Китай и Индия, както и между двата системни противника – Китай и САЩ.

Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, директор на Австрийския институт за международна политика.

Няма европейска държава, която да склони руския президент да преговаря за войната в Украйна, подчерта Велина Чакърова в предаването "Събота 150".

"Плановете на Русия спрямо Украйна не са се променили. Лавров даде да се разбере, че действията на Русия в Източна и Южна Украйна биха продължили и в други части на страната."

Чакърова вижда два сценария. Първият, в тази активна фаза на войната Москва  да се опита да обяви едностранно прекратяване на огъня и да принуди Украйна да се съгласи с руските условия. Според нея подобна пауза във войната може да затвърди териториалните придобивки на Русия.

Вторият сценарий включва засилване на атаките по всички фронтове и във всички оперативни сектори на войната.

"В този сценарий Русия ще очаква с настъпването на зимния сезон да има вътрешнополитически промени в европейските държави, тъй като цените на газ, енергийни, на селскостопански и хранителни стоки ще започнат да действат и върху европейското население."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако конфликтът се замрази, това означава лоши новини за Украйна, изтъкна Велина Чакърова.

"При замразяването на конфликта Русия наново, с нови сили ще може да атакува и други части на страната. За европейските правителства ще бъде много трудно при едно проточване на войната да обяснят на собственото население, че и то трябва да поеме една част от цената. Ще има сериозни реакции в страни като Германия, Австрия, Унгария, които традиционно поддържат по-положителна политика спрямо Русия. Това би довело до промяна на правителства – видяхме вече в Естония, в Италия. Стратегическият план на Русия е замразяването на конфликта. Русия има опит в замразяването на конфликти от последните 30 години. Това означава, че отново ние ще играем играта, която Москва иска да се състои."

Руската валута се стабилизира, но определени сектори започват да чувстват влиянието от санкционната политика. Русия не е международно изолирана, допълни в анализа си Чакърова.

Тя е на мнение, че в момента глобалната политика изживява трансформация.

Русия не е вече системен играч, но може да бъде ключов играч в системната надпревара между САЩ и Китай, поясни тя.

"Тази война, която се води в Украйна, не е война само за позиционирането на Русия в региона, в Източна Европа, но е също така война, която има за цел да помогне на Русия да се позиционира в системната надпревара между Китай и САЩ."

В момента в отношенията между Китай и Русия има системно координиране в стратегически сектори, уточни анализаторът.

Индия не се съгласи да спазва санкционната политика на Запада и иска засилена роля на Русия в целия регион на Индийския океан, която ще балансира нарастващото влияние на Китай, отбеляза Велина Чакърова.

Арктическият транспортен коридор става много интересен, обърна внимание тя.

"От Арктическия регион на юг, по линията на източния фланг на НАТО, тази цяла буферна зона между Европейския съюз и Русия ще бъде цел на военни и невоенни действия от страна на Москва. Войната в Украйна няма да бъде последната станция в дългосрочен план."

Каспийско море, Черно море и Средиземно море са ключови за руските интереси. Русия затвърди позициите си в Близкия изток, каза още тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32