Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай предупреди САЩ, че ще плати цената, ако Пелоси посети Тайван

Нанси Пелоси в Куала Лумпур, Малайзия, откъдето се очаква да отлети за Тайван, 2 август 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Военни самолети на Китай прелитат тази сутрин близо да въздушната граница над Тайванския проток преди очакваното по-късно през деня пристигане в Тайпе на Нанси Пелоси, председател на Камарата на представителите на САЩ, предаде Ройтерс.

Пекин вече на няколко пъти предупреди Пелоси да не посещава неговата отцепила се територия но Вашингтон отвърна, че няма да се уплаши от "дрънкането на оръжие" от китайска страна.

Говорителката на китайското външно министерство Хуа Чунин заяви днес:

"Американската страна ще носи отговорността и ще плати цената за подкопаване на суверените интереси на Китай в сигурността".

Тя обаче отбеляза, че Пекин и Вашингтон поддържат тесен контакт чрез различни канали по повод посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.

Хуа Чунин каза, че "Китай и Съединените щати са в тесен контакт на всички нива", като добави, че Китай се надява, че "американските служители разбират важността и чувствителността на този въпрос, както и свързаните с това рискове".

По време на същата пресконференция тя предупреди, че контрамерките в отговор на възможното посещение на Пелоси в Тайван ще бъдат "оправдани и необходими".

Същевременно американският флот потвърди, че четири американски военни кораба, сред които самолетоносач, са разположени източно от Тайван.

Руското външно министерство обвини Вашингтон, че дестабилизира света, след като евентуалното посещение на Пелоси предизвика гнева на съюзника на Москва - Пекин.

"Вашингтон дестабилизира света. Нито един решен конфликт в последните десетилетия, но много предизвикани", коментира в социалните мрежи Мария Захарова, говорител на руското външно министерство.

Китай разглежда Тайван като своя територията. Тайван живее под постоянна заплаха да бъде завладян от Китай. Руската инвазия в Украйна засили тези опасения, че Пекин може по подобен начин да анексира своя по-малък съсед.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнесът бойкотира бюджета, а МС днес го приема и внася в НС

Очаква се още днес правителството да приеме на извънредно заседание бюджетните закони за следващата година и да ги внесе за окончателно одобрение в парламента.  Това ще стане, въпреки повторната отмяна на заседание на Националния тристранен съвет заради отказа на бизнеса да участва в работата му.  Четирите работодателски организации категорично..

публикувано на 13.11.25 в 05:10

Възможностите за трудова заетост на бежанци и мигранти ще бъдат обсъждани в София

Бизнес, синдикати и експерти ще обсъждат възможностите и перспективите за трудова заетост на бежанци и мигранти по време на конференция в София.  Събитието се организира в рамките на проект на Столичната община, реализиран съвместно от районите "Красно село", "Връбница" и "Нови Искър", и Фондация за достъп до права. Целта на конференцията е да..

публикувано на 13.11.25 в 04:40

"Киномания" започва с филма на Стефан Командарев "Made in EU"

39-то издание на "Киномания" започва тази вечер в зала 1 на НДК с прожекцията на най-новия филм на Стефан Командарев "Made in EU".  Лентата, чиято премиера беше на кинофестивала във Венеция, третира съвременната форма на робство в шивашките фабрики в Родопите.  "В тези цехове и цехчета, които шият дрехи за известни световни брандове, експлоатацията..

публикувано на 13.11.25 в 04:18

Протест пред ВМА: По-строги наказания за насилие над животни

Протест под надслов: "Справедливост за Мая" с искане за по-строги наказания за насилие над животни ще се проведе в 16:30 ч. пред централния вход на Военномедицинската академия.  Поводът за гражданското недоволство е, че мъж прегази куче в столицата. Вследствие на причинените тежки увреждания животното беше евтанизирано.  В началото на седмицата..

публикувано на 13.11.25 в 04:10

Край на най-дългата бюджетна парализа в САЩ

Камарата на представителите в Конгреса одобри законопроекта за край на бюджетната парализа. Това стана факт, след като с 222 на 209 гласа контролираната от Републиканската партия долна камара на американския парламент гласува да бъде възобновена продоволствената помощ, да се плати на стотици хиляди държавни служители и да се съживи системата на..

обновено на 13.11.25 в 04:04

НС обсъжда повторно промените във върнатия от президента закон "Лукойл"

Народното събрание ще обсъди повторно промените в закона, които се отнасят до назначаването на особен търговски управител на рафинерията на "Лукойл" в Бургас, след като бяха върнати от държавния глава Румен Радев.   Очаква се точката да бъде включена извънредно още в началото на днешното пленарно заседание.    Президентът наложи вето върху разпоредби от..

публикувано на 13.11.25 в 03:55

СОС ще гласува нови цени в зоните за платено паркиране в София

Столичният общински съвет ще гласува днес нови цени на синята и зелена зона за платено паркиране в София.  Кметът Васил Терзиев предлага вместо 2 лева на час в синята зона цената да скочи двойно - до 4 лева на час. А в зелената зона вместо 1 лев на час паркирането вече да струва 2 лева.  Цената за годишен винетен стикер за първа кола в зелена зона ще..

публикувано на 13.11.25 в 03:33