Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените Вебер в живота на Моцарт в спектакъл-концерт в Борисовата градина

Снимка: Wikipedia

На 7 август в Борисовата градина в София ще се състои спектакълът-концерт на Софийската филхармония и Сатиричния театър “Веберови” от Феликс Митерер.

Разказът е за отношенията на Моцарт със семейство Веберови, с жените от рода Вебер, които имат силно влияние върху неговия живот.

Текстът е написан през 2006 г., юбилейна година на Моцарт в Австрия.

"Това е театър в театъра, един разказ на либретист, актьор, директор на театър от времето на Моцарт. Самият Моцарт не се появява в тази пиеса, той е винаги някъде наблизо – на улицата, под прозореца, чука на вратата, композира в съседната стая или на финала умира", поясни режисьорът и преводач на текста Борислав Петранов.

Констанце Моцарт и Мария Анна Хайдн

Текстът на Феликс Митерер стъпва върху факти, но историята е измислена.

"Публиката ще научи съществени неща от живота на Моцарт. От тези различни женски съдбиФеликс Митерер успява да създаде трагикомичен текст. Той говори за време преди 200-300 години, а всъщност много от нещата вътре звучат изключително актуално", посочи Петранов.

По думите му "с този текст Митерер се опитва да се освободи от култа към иконата Моцарт, да ни покаже един абсолютно нормален човек - с неговите пикове и падове".

Борислав Петранов  Снимка: БГНЕС

Цялото интервю с Борислав Петранов чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детелина Стефанова е едно голямо сърце

Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..

публикувано на 27.10.24 в 21:48

Новият сезон на "Софийски солисти" впечатлява със стилово разнообразие и звездни солисти

На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света.  Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..

публикувано на 27.10.24 в 00:24

"Тайният оркестър" и Георги Черкин - на турне с "Галактическа фантазия"

След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..

публикувано на 24.10.24 в 19:08
Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк - вече 20-годишна традиция

Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика.  Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..

публикувано на 23.10.24 в 14:10
Музика Антика

Мандолината: културен мост, който свързва епохи и музикални стилове

Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..

публикувано на 23.10.24 в 10:43

Изкуството и изкуственият интелект – как взаимодействат и има ли граници

Над 300 младежи от Пазарджик ще се включат в инициативата "Изкуството и изкуственият интелект". Проектът е по програма на Министерството на младежта и спорта и ще се реализира от фондация "Ви арт".  Как могат да взаимодействат традиционните арт похвати с новите технологии и има ли граници, които не трябва да се прескачат - това са част от..

публикувано на 23.10.24 в 09:47

Рая Мизрахи тъче килими и в скривалището си в Израел

За северен Израел от година сигналите за въздушна тревога са нещо обичайно. Тези , които живеят близо до границата с Ливан са евакуирани. Но селища по-далеко, като Йокнеам поне веднъж на ден (а понякога и по-често) чуват сирените и жителите му се крият в скривалищата. В Йокнеам живеят хората на изкуството или на художествените занаяти...

публикувано на 22.10.24 в 16:56