Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо от 15 нови локомотива "Сименс" 8 вече не се движат, питат от Синдиката на железничарите в България към КНСБ

ЖП синдикат: Влаковете за Бургас са с по 900 души, а нямаме вагони

"Наистина ходеха хората с тубите да си зареждат машините, за да могат да работят", разказа Петър Бунев

Снимка: БГНЕС

Реваншистка политическа чистка - така от БСП определиха освобождаването на Гергана Алексова от поста заместник-директор на Национална компания железопътна инфраструктура – НКЖИ, в първия ден от работата на служебното правителство. Алексова е член на левицата, където смятат, че тя е отстранена заради обявената проверка на част от обществените поръчки в компанията, започнати от нея. 

Несправяне с поставените задачи въпреки огромното желание  е причината Управителният съвет на държавната компания да вземе решение за нейното освобождаване, обясни генералният директор Златин Крумов на извънреден брифинг по темата. Той поясни, че по вина на Гергана Алексова НКЖИ е останала за определен период от време без горива, без застраховка трудова злополука на служителите и без хигиенизиране на жп гарите. Крумов посочи, че е подал сигнали за корупция срещу Гергана Алексова и получил заплахи от БСП за политическа репресия, за което е сезирал компетентните органи.

"Не очаквах, че ще има такива сътресения. Това са дразнещи неща за хората долу", коментира пред БНР Петър Бунев - председател на Синдиката на железничарите в България към КНСБ. Според него  разкриването на трета, допълнителна бройка за заместник-директор е било продиктувано от политически натиск – "да си назначим наш човек", което се случвало постоянно в държавните компании и "политиката взема превес над икономиката".

Бройката е открита от Николай Събев, "който не благоволи да дойде даже на предаването" (на властта – бел. ред.), уточни синдикалистът. По думите му вече бившият транспортен министър не е допринесъл "за доброто развитие на железницата".

"Човек трябва да си дава сметка, че когато влиза с едни на власт, трябва и да си ходи с тези, които си тръгват. Защото така си влязъл."

Петър Бунев  Снимка: БГНЕС

Проверките в НКЖИ не са спирали никога, подчерта Петър Бунев, според когото Събев, който бил назначил "всякакви одити и проверки", е имал време "за тези седем месеца да извади някои неща".

"Наистина ходеха хората с тубите да си зареждат машините, за да могат да работят. Но дали г-жа Алексова е виновна, нямам информация", каза още Бунев.

Най-важно в момента е защо от 15 нови локомотива "Сименс" 8 вече не се движат, настоя синдикалистът. По думите му компанията изпитва трудност с локомотивите.

"Ние сме с минус 20 локомотива. Пътниците се увеличават, а ние не можем да предложим услуга. Влаковете са Бургас са с по 900, по 800 човека, а ние нямаме вагони".

"Най-лесно е БДЖ да го изкараш на печалба. Няма нищо по-лесно от това", обобщи Петър Бунев.

Той призова "да се снижи политическият разговор", защото есента ще бъде доста тежка, а инфлацията отдавна е изяла увеличенията. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годните винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20