Историята на един американец от руски произход - Александър Еплер, оживява във филма "Кавал Парк". Премиерата на филма е днес в Копривщица, защото "това е една Мека, където светът се среща с България", казва в предаването "Изотопия" продуцент, режисьор и сценарист Богдан Дарев.
"Той е особняк, чешит. Можем много да научим от особняците и чешитите. Различна гледна точка, различен поглед, много по-различен живот, отколкото ние можем да си представим, че някой може да живее. Неговата история е точно такава."
Дарев определя Еплер като колоритна личност.
Американецът се озовава у нас в началото на 70-те, когато е само на 16 години. Идва по покана на заместник-министър на културата, за да се учи да свири на кавал.
"Той се качва на гръцки кораб – успява да дойде чак до България, да се появи, без никой да го очаква, изневиделица."
"В Сиатъл точно по това време съществува ансамбъл "Коледа", от любители на българския, балканския фолклор. Те си създават една общност, познавам и други хора, които са били част от него. Те са били хора с труден живот до момента, в който той не се допира до нашия фолклор, до нашата музика, до българския дух", продължава Дарев.
Самият той се запознава с Александър Еплер през 2011 г. Филмът е заснет в продължение на 6 години – в Чикаго, Сиатъл, Харманли, Пловдив.
"Снимките продължиха три години, но целият филм се прави 6 години. Тръгнах с идеята, че ще бъде половинчасов филм като първия ми документален филм, взе че се превърна в пълнометражен."
Александър Еплер свири на три инструмента – балалайка, цимбал и кавал.
Богдан Дарев се вълнува от темата за емиграцията. Признава, че всичко, което заснема, е пречупено през неговите очи, чувствителност и сърце.
"Не се бях връщал в България 23 години", споделя той. Напуснал е страната на 18-годишна възраст през 1995 г., идва си отново през 2018 г.
"Танцувам народни танци и снимам филм. То е потребност да бъдеш свързан с България. Не е само фолклорът акцентът на това пробуждане и завръщане към България. Това е и българският език, отношенията между хората – българите, когато се срещам с тях, виждайки в тях себе си."
Дарев изтъква и друго – когато говори Александър Еплер, му се струва, че "душата на България говори чрез него".
"И го използва да каже на нас, българите, нещо, което трябва да знаем, да осъзнаем и трябва да започнем да го живеем най-вече."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: www.kavalpark.com
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..