Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ректорът на УНСС: Заплатите във ВУЗ-овете трябва да се повишат, но не с еднократна компенсация

Снимка: БГНЕС


Никой не е против да си вдигнат заплатите на преподавателите във ВУЗ. Въпросът е, че парите ще стигнат само до края на 2022 година. Тъй като са допълнителни пари и то само за академичния състав, няма гаранции, че следващата година ще бъдат отново в бюджетите на висшите училища. Представете си ситуацията - сега вдигаме заплатите и януари месец се окаже, че тези пари ги няма

Това каза за БНР ректорът на УНСС професор Димитър Димитров, член на Съвета на ректорите съвета на ректорите по повод критиките на ректорите към решението на предишното правителство да повиши от 1300 на 1500 лв. минималната заплата за преподавател във висше училище.

„В нашия университет аз, като ректор, съм увеличил на 2 пъти заплатите с по 10% за тези две години, които изминаха, но това е на базата на оптимизации - консервативна политика по отношение назначаването на персонал, вътрешни резерви, преразпределение на някои разходи, енергийна ефективност“.

Предложението за обединение на ВУЗ в очите на Димитров е „чисто административен акт, на който не се виждат реалните ползи“, заяви той в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.

"Ако университетите, които разбират с какво се занимават, имат контакти по света, връзки с бизнеса и там работят доста интелигентни хора, ако тези университети сами преценят, че има нужда да се слеят или да извършат някакви действия, които и водят към обединяване, повярвайте ми, те ще го направят. Чисто механично да слеем два университета и там да им правим бордове, допълнителен академичен съвет и още разни други неща – аз съм га анализирал и като икономист, и като управленец – управленски кошмар за нашата ситуация в нашите условия“

Относно твърдението на бившия министър Денков, че в някои малки университети 70% от преподавателите не са покрили минималните изисквания за съответната академична длъжност, Димитров изтъкна, че става дума за 2-3 много малки университета. Във водещите университети близо 100% покриват изискванията.

От новия служебен кабинет Съветът на ректорите се надява „на диалог и на разбиране“. Предложението е да се отмени решението за 1500 лв. минимална заплата и да се работи по нов начин на финансиране на висшите училища

„При инфлация 16% вече става сложно и наистина трябва компенсация, но не такава еднократна компенсация, която беше извоювана с големи усилия“.

През последните 7-8 години висшите училища са минали през редица реформи, които не са много публични. Ако се прави нова, „е добре да се изведат един-два приоритета, които в момента са важни за висшите училища“.

Съществува риск преподавателската професия във ВУЗ да се превърне в непривлекателна за младите, но това не важи за водещите университети, подчерта Димитров.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Образите на Владимир Путин и Доналд Тръмп върху матрьошки в сувенирен магазин в Санкт Петербург

Нови продукти на пазара: ароматни свещи с Путин и парфюми с Тръмп

 Ароматните свещи са популярен начин да създадете по-уютна атмосфера в дома си.  А от тази седмица на руския пазар могат да се намерят ароматни свещи с лика и името на руския президент Владимир Путин. За мнозина това е поредното доказателство за култа към личността в Русия.  Свещите се рекламират като подходящи за хората, обичащи своя президент,..

публикувано на 19.07.25 в 14:00

Ивайло Мирчев аргументира идеята за закриване на КПК

Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от..

публикувано на 19.07.25 в 13:58

Рибарско селище край Бургас е сред държавните терени, попаднали в списъка за продажба

Рибарското селище "Ченгене скеле" край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на "Да,България". Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за..

публикувано на 19.07.25 в 13:47

Спад на абонатите и на трите мобилни оператора у нас

И трите мобилни оператора у нас регистрират спад на абонатите и засилена конкуренция на пазара. Това сочат данните на Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията.  В края на миналата година абонатите на мобилните оператори са 7 милиона 978 хиляди, а намалението им спрямо 2023 година е с 0,4 процента. За сравнение през 2023 година е..

публикувано на 19.07.25 в 13:37

България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света

България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света. От Сдружението на олимпийските отбори по природни науки съобщиха, че на 66-ата Международна олимпиада по математика в Австралия българският национален отбор е завоювал 3 сребърни и 3 бронзови отличия. Националният ни отбор по математика се прибира в България в..

публикувано на 19.07.25 в 13:37

Гръцките фермери започнаха протести, но няма да блокират пътища

Голямо напрежение има сред фермерите от област Тесалия след разкритията на европейската прокуратура за откраднати с фалшиви документи милиони евро, предназначени за субсидии в аграрния сектор. Фермерите заявиха, че започват протести в Лариса. С трактори достигнаха до централни пътища, но заявиха, че няма да ги блокират, за да не пречат на..

публикувано на 19.07.25 в 13:31
Министерство на външните работи

Отбелязваме Деня на българската дипломатическа служба

Министерството на външните работи отбелязва днес 146 години от създаването на българската дипломатическа служба.  На 19 юли 1879 година с указ на княз Александър Първи са назначени първите български дипломатически представители в чужбина. Драган Цанков представлява България в Цариград, а Евлоги Георгиев и Димитър Кирович съответно в Букурещ и..

публикувано на 19.07.25 в 13:24