Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победа и равенство за шахматните ни отбори на Олимпиадата

Шахмат
Снимка: БТА

Мъжкият национален отбор на България се наложи с 3,5:0,5 точки над Нова Зеландия, а женският тим завърши наравно 2:2 с Монголия в предпоследния десети кръг на 44-тата Шахматна Олимпиада, която продължава в индийския град Ченай.

При мъжете българският тим нямаше особени затруднения срещу новозеландците, като победи постигнаха Момчил Петков, Цветан Стоянов и Лъчезар Йорданов на първа, втора и трета дъска, а реми направи единствено Тодор Георгиев, който подели точката с черните фигури срещу Джон Старк. С успеха България събра 12 мач-точки, с които заема 47-мо място в класирането. В утрешния заключителен 11-и кръг българските шахматисти срещат отбора на Исландия. Начело в подреждането са отборите на Узбекистан и Армения с по 17 мач-точки, следвани от Индия-2, Индия и САЩ с по 16 мач-точки. В днешния десети кръг Узбекистан направи 2:2 с първия отбор на Индия, докато Армения победи с 3:1 точки Азербайджан.

При жените България стигна до равенството 2:2 с малко повече премеждия от нужното. Габриела Антова постигна единствената победа за българките, като на четвърта дъска се наложи с белите фигури над Даваахуу Мунхзул. С успеха 20-годишната Антова вече има впечатляващия актив от 7,5 точки от 9 изиграни партии на Олимпиадата, с което е една от водачките в класирането на четвърта дъска. На първа дъска Нургюл Салимова се измъкна от много тежка позиция, за да направи реми с черните фигури за Алтан-Улзии Енхтуул, а на втора дъска Гергана Пейчева постигна същия резултат с белите срещу Турмунх Мунхзул. Единственото поражение претърпя Белослава Кръстева на трета дъска, която в равна позиция допусна грешки в ендшпила и отстъпи на Бат-Ердене Мунгунзул. С равенството България събра 14 мач-точки, с които заема 11-а позиция във временно класиране. На челната позиция се върна съставът на Индия, който надигра с 3,5:1,5 точки Казахстан и събра 17 мач-точки. С шанс за титлата са още отборите на Полша, Азербайджан, Украйна и Грузия, които поделят второто място с по 16 мач-точки преди заключителния кръг. В последния кръг при жените България ще играе с Израел.


По публикацията работи: Илиян Христов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елизара Янева

Елизара Янева стартира с убедителна победа на турнир в Търнава

Елизара Янева започна с убедителна победа участието си в основната схема на турнира по тенис на твърда настилка в зала в Търнава с награден фонд от 40 000 щатски долара. В среща от първия кръг българката победи с 6:1, 6:.. Екатерина Казионова от Русия. Янева направи ударен старт в срещата и взе първите три гейма. Българката бе близо и до..

публикувано на 18.11.25 в 20:21
Ключови футболисти на Лудогорец удължиха договорите си

Ключови футболисти на Лудогорец удължиха договорите си

Двама ключови футболисти на Лудогорец удължиха своите договори с клуба. Става въпрос за нападателя Квадво Дуа и вратаря Серджио Падт, съобщи официалният сайт на разградчани. Новият контракт на швейцареца Дуа е до лятото на 2028 г., а на нидерландския страж – до лятото на 2027 г. Квадво Дуа пропусна мачовете от началото на сезона заради..

публикувано на 18.11.25 в 18:50
Геро Писков ще свири мача ЦСКА - Ботев (Пловдив)

Геро Писков ще свири мача ЦСКА - Ботев (Пловдив)

Съдийски назначения за мачовете от 16-ия кръг в Първа лига за сезон 2025/26: 21 ноември 2025 година, петък, 17:45 часа Берое Стара Загора - Спартак 1918 Варна ГС: Денислав Йорданов Сталев АС1: Светослав Колев Енчев АС2: Желязко Димитров Пилатов 4-ти: Георги Иванов Иванов ВАР: Георги Николов Кабаков АВАР: Мартин Веселинов Маргаритов..

публикувано на 18.11.25 в 18:45
Националите ни по спортна гимнастика преди СП в Манила

Силен подиум за гимнастиците ни преди световното в Манила

Йоан Иванов, Наско Миков и Никълъс Наков направиха отлична подиум тренировка преди световното първенство за младежи и девойки в Манила (Филипините). На тренировката, освен треньорите на момчетата Александър Марков и Делян Димитров, присъства и международният съдия в мъжкото направление Сергей Стоянов. Плътно до състезателите е и президентът на..

публикувано на 18.11.25 в 17:00
Стефка Костадинова (ляво) и Весела Лечева

Съдът отхвърли още една жалба срещу Весела Лечева за БОК

Софийският градски съд се произнесе в полза на Весела Лечева и по второто от делата, заведени срещу избора за председател на Българския олимпийски комитет (БОК), както и срещу съставите на Изпълнителното бюро и Контролния съвет. С решение № 1623 от 17 ноември 2025 г. съдия Венета Цанкова отхвърля като неоснователни предявените искове на Българската..

публикувано на 18.11.25 в 13:57

Баскетболистите на Левски записаха първи успех

Отборът на Левски постигна първа победа за сезона в Националната баскетболна лига след домакински успех срещу последния в класирането Шумен с 93:80. Дебют начело на Шумен записа бившия национален селекционер Росен Барчовски, но и това не помогна на шуменци, които остават единствения отбор в шампионата без победа от началото на сезона. Левски натрупа..

публикувано на 18.11.25 в 06:40
Германските национали се радват на победата над Словакия.

Германия и Нидерландия се класираха за Мондиал 2026

Германия си осигури директно класиране на световното първенство по футбол след лекция в ключовия мач срещу Словакия. Бундестимът се нуждаеше от равенството, за да си гарантира първото място в група А, но играчите на Юлиан Нагелсман показаха най-доброто си лице и спечели с категоричното 6:0 в последния кръг на световните квалификации. Германците..

публикувано на 18.11.25 в 05:41