Това каза за БНР инженер Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Той коментира и предложението на ИПБ за незабавно повишаване на капацитета на държавното дружество „Автомагистрали ЕАД“, за да поеме аварийните и неотложни ремонти като част от мерките, с които да спрем растящия брой на жертвите в катастрофи.
„Това е една възможност на държавата да не може да ѝ бъдат извивани ръцете и, когато изпаднем в такива кризисни ситуации, тя да може да реагира адекватно и да поеме аварийни и неотложни ремонти, както и почистването на първокласната мрежа и магистралите. „Автомагистрали“ няма ресурс, но и строителните компании, които извършват ремонт, нямаха.
Милчев обясни, че когато фирма спечели обществена поръчка за строеж на път, обикновено включва в поръчката и необходимата ѝ техника.
„Строителните фирми за всеки отделен път закупуват нова техника, тъй като, докато построят пътя, тя вече е амортизирана и е негодна за използване. Това е практика!“.
Подобни държавни дружества поддържат основните пътища в Германия, в Австрия и в почти целия ЕС, уточни Милчев в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“, тъй като това са обекти от национално значение.
От ИПБ искат обучение в „Пътна полиция“ за прилагане на „динамичен и широкообхватен контрол“. Това може да стане „буквално за една седмица“, категоричен е Милчев, който обясни концепцията:
„Да започнат да се движат в самото движение, да изваждат агресивните нарушители от пътя. А широкообхватният метод заменя така наречените „акции“, „кампании“ и всичко останало. Това е холандски модел, изключително ефективен“.
През 2012 година, след прилагането на този метод и други мерки, жертвите са намалели с около 30% за една година. Методът включва мултидисциплинарни проверки на всички шофьори на входовете и изходите на градовете. Ведомството разполага с капацитет да реализира модела, категоричен е Милчев.
„Също така МВР разполага и с капацитет – имаме 9 отсечки, които са с висок риск през лятото и които са изключително натоварени, там също този метод може да успокои движението и да даде изключително много добри и бързи резултати“.
ИПБ има предложения и за действия спрямо системните нарушители. Те също са били прилагани в миналото, а МВР има капацитет да ги реализира, категоричен е Милчев.
„След като дадем определение кой е системен нарушител, буквално за 4 часа всяка една дирекция може да разбере кои са системните нарушители, след което списъкът с нарушители трябва да бъде предоставен на и на районните инспектори, и на пътни полицаи, които да извършат профилактични действия, както се извършват сега за изборите МВР“.
„Ключът за оправянето на нашите пътища е в българската прокуратура. Ако главният прокурор свика национално съвещание на всички областни прокуратури им разпореди да започнат да извършват в досъдебното производство експертизи при всеки смъртен случай по какъв начин пътят е повлиял на шофьорите да допуснат грешка и дали пътят има отношение, само тогава собственикът на пътя – АПИ и общините - ще имат притеснения от наказателна отговорност, когато и те самите ще бъдат принудени да започнат да оправят местата, при които могат да настъпят тежки произшествия. В противен случай българската прокуратура работи именно със строителните фирми за това некачествено строителство, което убива“.
Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..
Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация. Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..
Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..
Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..
В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ. Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..