Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественият съвет към ЦИК не иска повече машини за изборите, а по-добро обучение на хората

Стоил Цицелков
Снимка: Веселина Миланова

Държавата със сигурност разполага и с база, и с възможност да осигури собствено съхранение на машините за гласуване.

Това коментира за БНР Стоил Цицелков - председател на Обществения съвет към ЦИК, който оцени като „лоша организация“ необходимостта машините да се съхраняват на частен терен, охраняван от жандармерията.

„Действително страшно много техническа работа е дадена на изборната администрация –ЦИК. Нашето предложение е изпълнителната власт, Министерски съвет, до осигури по-голяма подкрепа в техническата част за провеждането на изборите“

Има много протоколи за защита, които се спазват, но е необходима по-голяма публичност, за да няма съмнения в обществото за легитимността на вота и партиите да не „атакуват“ изборите за политически цели, категоричен бе Цицелков в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“. В над 80% от случаите партиите не се разбраха за състава на РИК. Според Цицелков това е „безпрецедентно“:

„Винаги се е случвало някъде да не се разберат, но това са били изключения, а сега по изключение са се разбрали някъде. Това е още много допълнителна работа за ЦИК, ще трябва служебно да ги назначават, но не е фатално, има достатъчно време преди изборите“.

Цицелков е убеден, че за вота не са необходими повече изборни машини, а „по-добре обучение на хората, които работят с машини и оптимизация на самия процес в СИК-овете“.

Трябва да има постоянна избирателна администрация, тъй като в страната редовно има избори. Има много начини да се осигури сигурността на изборите с бюлетини в малките населени места, категоричен е Цицелков.  

Според Обществения съвет е необходимо контролно броене на хартиени разписки от ЦИК, „докато отпаднат всякакви съмнения, че това, което ние гласуваме, е това, което излиза като резултатът“. Предложението е за „пълзящо броене“.

„Да речем 5% се залага от всички разписки. Ако всички данни съвпадат, ние сме задоволени с това изследване и приключваме. Ако обаче има разминаване, тогава се преминава към 10 или 20%. Ако сме задоволени нали при това броене, се приключва. Ако обаче и там има разминаване - вече се брои още повече“.

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината и училището в Трекляно се отопляват на дърва

Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова. Тази сутрин в Общината са измерени минус 13 градуса.  Досега Общината в Трекляно и местното училище,..

публикувано на 20.02.25 в 15:18

Изсичането на стари дървета – обезлесяване или по-сигурна градска среда?

Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините.  Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..

публикувано на 20.02.25 в 15:08
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44