„Това са съвсем конкретни 13 теми, които не трябва да бъдат забравени от това правителство“.
„Може да се работи по тях, независимо дали е редовно или служебно правителство. Няма как правителството да не работи по темата за детската болница, по това да се осигурят медицински храни за хората, които страдат от различни заболявания. Трябва да се финализират промените в наредба 26, за да се предоставя акушерска помощ на бременни жени, които имат нужда от медицински специалист, когато са бременни. Става дума за предотвратяване на детската смъртност, за това да има изследвания по време на бременността. Тези промени в тази наредба могат да станат с гласуване на настоящото правителство, беше подготвено от предишното управление“.
Предложенията включват и мерки за това повече деца да бъдат на училище през новата учебна година, както и активно включване в обществото и в учебния процес на децата-бежанци. Трябва да се вземат и мерки, свързани с плана за деинституционализация на грижите за деца, обясни Богданов в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.
„ЕС дава 5% от Европейския социален фонд за т.н. „европейска гаранция за детето“ - 5% от финансирането за България по ЕСФ ще бъде на най-бедните деца в България Този план може да продължи да работи в рамките на този служебен кабинет". В рамките на Европейската гаранция става дума за над 200 млн. лева само за България, уточни той.
Трябва да бъде завършена и черновата на Националната стратегия за детско-юношеско здраве и педиатрична грижа, а в нея да се подкрепят децата в болничната и доболничната помощ.
„Като цяло сме доста небрежни към децата на България и от 1992 година насам детското население на България е намаляло два пъти и то намаляло, защото България не е място, където хората спокойно могат да раждат и да отглеждат деца - винаги имаме някакви проблеми, които трябва да решаваме в образованието, в здравето, имаме лоша координация между отделните институции“, предупреди Богданов.
При смяната на правителства няма последователност по темите за децата и за семействата, няма „дори приоритети, които ясно показват какво трябва да се прави“, допълни той и нарече „чисто популистки идеи“ решенията само да се увеличават помощите за деца.
„Това е една илюзия! Ако нямаме стабилно здравеопазване, стабилно образование, стабилна социална система, която се подкрепя родителите в отглеждане на деца, няма да имаме деца“.
Издръжката на центъра за безопасен интернет е задача, която от Националната мрежа за децата са забравили да включат в задачите, защото работят по тази тема отделно. Темата е изключително важна, а България би била единствената страна в Европа, ако остане без подобен център, предупреди той. Сексуалното посегателство срещу децата в интернет е голям проблем за България, но често посегателството само започва в интернет, но продължава извън него. Хората и бизнесът вече са дали сигнал, че са склонни да помогнат финансово, но държавата е залисана в собствените си процедури и не е предприела действия.
„Имаме разговори, обещания, желания за помощ, но реални действия все още нямаме. На наш гръб работим по нормативни документи, които да предложим на държавата, за да може да се бъде подкрепен този център“.
Очаква се предложенията да са готови в началото на следващата.
Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..