Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво представлява работата на доброволците

Снимка: Пейо Жеков

Имаме регистрирани формирования по Закона за защита от бедствия и аварии и помагаме на службите на пожарната, когато се налага. Може да е свързано с природно бедствие, наводнение, земетресение, пожари. Пожарите са най-чести. Ходим също на катастрофи и друг тип произшествия

Така обобщи за БНР работата на доброволците у нас Георги Влайков от „Аварийно спасяване" – Пловдив. Елемент на самоорганизиране при доброволците няма. Ако някоя пожарна служба има нужда от доброволци, тя се свързва с Оперативен щаб на Националната асоциация на доброволците. На местно ниво, Оперативния център на пожарната се свързва с местните ръководства на доброволни формирования. 

„Има все още общини, които нямат регистрирани доброволни формирования. Причините са различни - застаряващо население или липса на мотивация сред младите хора да се занимават с това“, обобщи Влайков в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“. При нужда им помагат формирования от съседни региони.

Влайков обясни и причината все още да няма закон за доброволчеството в България:

„Все още не е толкова належащо, а при нас нещата се случват, чак след като станат много належащи. Опитът от Турция показва, че след голямо бедствие, както при тях станаха земетресенията, те в момента имат една от най-странните структури за спасителна дейност – държавна, частна, неправителствена, доброволна – всичко е организирано прекрасно“.

Заплахите за уволнения не са градски легенди

„Нашият тип доброволчество е малко по-различен. Занимаваме се строго с аварийно-спасителна дейност. Има член в Кодекса на труда, че работодателят трябва да освободи съответния доброволец, когато той изпълнява такива задължения - този човек се води в неплатен отпуск. Проблемът идва от това, че има хора, които работят в частни фирми и има работодатели, които казват: „Ако ми липсваш три пъти по два дена за този месец, може после просто да не работиш“. Тук по-скоро е въпрос на начин на мислене и възприемане на доброволчеството от страна на работодателя, а толкова документално. Въпрос на култура на възприемане на доброволчеството! На Запад, когато в една фирма доброволците отидат до свършат някаква работа, после работодателят това го пише по всичките социални медии и казва: „Наши доброволци бяха там и помогнаха“, докато тук…“.

И в България има големи западни предприятия, които имат регистрирани доброволни формирования по западен образец, екипирани от самото предприятие, оптимист е Влайков.

Обученията са в пожарните служби или в Центъра за професионално обучение към Националната асоциация за доброволците. Има задължителен курс при встъпването в доброволното формирование, а след това - възможност да се надгражда.

Има държавно делегиран бюджет за екепировката и оборудването, с които се закупува част от екепировката. Формированията към юридически лица са на самоиздръжка:

Спасителната дейност не евтина никъде по света и проблемът с оборудването винаги го има. Няма евтино нещо, което можеш да си купиш! Няма компромис, който може да направиш с личната си безопасност. Ако отговаряте за 10 човека и трябва да ги вкарате в пожар, а след това - да ги върнете вкъщи, няма да направите компромис с качеството“.

Организацията е най-тежката дейност за доброволците, защото иска много време и усилия.

„Ние не получаваме заплащане за това, което правим и няма как да отделим двама човека на пълен работен ден да се занимават с организация. Всеки поема по нещо, доколкото може“.

Пожарите най-често се дължат на човешкия фактор. Опитът на доброволците сочи като най-явни причини горенето на стърнища, небрежността в къмпингуването, гасенето на цигари:

„Разбира се има и теории, че има хора, които искат да запалят точно тази гора, защото после искат да вземат дърветата за дърводобив, но не е наша работа да определяме кой, защо и как го прави“.

Влайков призова за припознаване от общество на това, което правят доброволците. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гори необитаема сграда на столичен булевард

Запалил се е покривът на изоставена сграда на столичния бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". Няма данни за пострадали хора, както и за застрашени съседни помещения. Това съобщиха за БНР от пресцентъра на МВР. Сигналът е подаден малко след 16 часа.  На място са изпратени 2 пожарни екипа и автомеханичната стълба. Пожарът е локализиран...

публикувано на 22.11.24 в 18:02

Цивилни руснаци от Курск, задържани от силите на Украйна, са били върнати в Русия

46 цивилни руснаци от Курск, от които 12 деца, задържани от силите на Украйна, са били върнати в Русия след преговори с Киев, съобщи областният управител на Курск Алексей Смирнов.  През август украински военни предприеха изненадваща офанзива в западната руска област Курск и все още контролират около 800 квадратни километра от нея...

публикувано на 22.11.24 в 18:01

Пожар на покрива на необитаема сграда на столичен булевард

Запалил се е покрива на изоставена сграда на столичния бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". Няма данни за пострадали хора, както и за застрашени съседни помещения. Това съобщиха за БНР от пресцентъра на МВР. Сигналът е подаден малко след 16.00 часа, като на място са изпратени два пожарни екипа и автомеханичната стълба на столичната пожарна...

публикувано на 22.11.24 в 17:57
Проф. Атанас Щерев

Проф. Атанас Щерев: Частни допълнителни фондове могат да решат проблема "пациентите плащат"

Още се ядосвам от политиката, защото аз с течение на времето направих много години и човек, и без да е умен, трупа житейски опит. Ходил съм в различни страни и н а всички континенти, посещавам болници и конгреси и виждам, че хората живеят добре, там където има ред, дисциплина и уредено трудово законодателство . Всеки се труди и получава..

публикувано на 22.11.24 в 17:55
Палестинци, ранени при израелска бомбардировка, са докарани в болница Ал Акса в Дейр ал Балах, ивицата Газа, 21 май 2024 г.

Всички болници в Ивицата Газа трябва да ограничат услугите си до 48 часа заради липса на гориво

Здравното министерство в Ивицата Газа, което е под контрола на "Хамас", предупреди, че всички болници в палестинския анклав ще трябва да преустановят работа или да ограничат услугите си "до 48 часа" заради липса на гориво, за което обвинява Израел.  Според здравните власти еврейската държава не допуска доставките с горива да навлязат в Ивицата..

публикувано на 22.11.24 в 17:34
Посещение на президента Румен Радев в Сингапур

Румен Радев: Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми

Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми, посочи президентът Румен Радев, който е на посещение в Сингапур. Днес той се срещна с президента, с премиера и с външния министър на азиатската държава и откри бизнес форум. Президентът Румен Радев откри бизнес форум в Сингапур, където е на работно посещение Визитата..

публикувано на 22.11.24 в 16:59
Снежана Малковска, Анастасия Стеблецка,  Владислав Ромалийский и  Петър Дойчев

За пътя към днешна Бесарабия, пресъздаден в постановката "Преселници"

Пътуване във времето с "Нощен Хоризонт", но не назад с 35 години, а с близо 200, когато в България е нямало свобода и демокрация, но е имало вяра, ценности и идеали, пазени в дома, в семейството, в рода.  "Нощен Хоризонт" разказва за българи, принудени да напуснат Родината заедно със семействата си.  За да съхранят рода си. По време на турското..

публикувано на 22.11.24 в 16:56