Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каси Козирков, "Гугъл": Човечеството се намира в изцяло нова ситуация на комуникация с машините

Каси Козирков
Снимка: Добромир Видев
Да се доверяваме ли на изкуствения интелект? Трябва ли да се отнасяме с него като със съзнателно същество? Как да направим така, че машинното обучение да служи на хората. Отговорите на тези въпроси даде Каси Козирков от "Гугъл". Тя е главен учен по решенията в "Гугъл" и беше гост на форума "Уебит".

"Гугъл" всъщност има доста какво да обяснява, след като освободи своя инженер Блейк Лемойн. Леймон сигнализира, че чатботът "ЛаМда“ е напреднала толкова, че е развила собствено съзнание, та даже поискал да й наемат адвокат. Е, в посланията от София, които един от топ учените на "Гугъл", Каси Козирков, отправи към програмистите и лидерите на общественото мнение, темата за "ЛаМда“ не беше нито веднъж спомената, но през цялото време висеше като онова "едно на ум“, което важи за разбирането на изкуствения интелект и неговата роля в обществото.

Каси Козирков от "Гугъл" казва:

"В момента програмистите и човечеството се намират в изцяло нова ситуация на комуникация с машините. Такава, която не само ни приближава към естествения начин на комуникиране помежду ни, но и това, че изчислителната им мощ е достатъчна, машините да обработват милиардите примери, които им даваме".

Вместо да обучаваме машините с хиляди редове код, правим това с примери, в които машината трябва сама да търси модели и да създава рецепта за себе си как да постигне онова, което ние искаме от нея. Ние правим това и в комуникацията си с хората. Много е лесно да дадем инструкции – "направи това първо, това второ, това трето….“, обаче има задачи, за които ни е трудно да обясним как да се стигне до желания резултат. Като хора знаем как изглежда една котка, например гледаме хилядите пиксели на снимката и мозъкът ни казва – "А, ето – има триъгълни уши.“. Можем да я класифицираме като котка, но, ако котката има плоски уши? Това решение за класифициране дали ще работи, ако е изкуствен интелект? Да, ако дадем на изкуствения интелект много данни, от които той да се "учи“. 

Каси Козирков припомня, че хората забравят, че технологията идва от хората, които я създават, за да осъществят желанията си.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добро мир Видев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33