В Барселона бе отбелязана петата годишнина от атентатите на търговската улица „Рамбла“ и Камбрилс, при които загинаха 16 души, а над 140 бяха ранени. Вместо минута мълчание в памет на жертвите обаче се чуваха политически призиви за независимост на Каталуния и обвинения към испанците, че стоят зад атентатите. Още по темата от кореспондента на БНР в Барселона Маргарита Ралчева.
В присъствието на регионалния премиер Пере Арагонес, министри от неговия кабинет, депутати от местния парламент и десетки граждани, дошли да отдадат почит на загиналите при атентите, сепаратисти скандираха „Искаме истината“ и „Испания е държава-убиец“.
Препратката е към широко разискваната напоследък тема, че може би Националният разузнавателен център (CNI), стои зад атаките. Това предизвика недоволство сред роднините на жертвите и за да не се стигне до напрежение, се наложи кметът на Барселона Ада Колау да призове към спокойствие и да напомни, че това не е нито мястото, нито времето да се обсъждат политически теми.
Сепаратистите бяха подкрепени от бившия председател на местния Парламент Лора Борас, която бе отстранена от поста си заради дело за корупция, което се води срещу нея. Тя поздрави привържениците на независима Каталуния, а те от своя страна скандираха „Борас-премиер“ пред погледа на настоящия регионален министър-председател Пере Арагонес, когото те обвиняват в нерешителност и симпатия към Испания.
От своя страна премиерът Педро Санчес призова в Twitter на испански и каталунски за „съвместно съществуване и бъдеще в мир“. Представителите на опозиционната консервативна Народна партия, на "Вокс" и на "Гражданите" направиха паралелна възпоменателна церемония, на която присъстваха от Каталунската асоциация на жертвите на терористични организации.
Сложна остава ситуацията с горския пожар над село Илинденци, община Струмяни. Силният вятър и високите температури не позволяват огънят да бъде овладян. Вятърът успя да върне пожара буквално на 20-30 метра от щаба. Около 13.00 часа хеликоптерът на Военновъздушните сили възобнови гасенето по въздуха, но битката е изключително тежка...
В дупнишкото с. Яхиново миряни изпълниха храма "Св. Петка" за литургията , отслужена от патриарх Даниил и да получат благословия от Негово светейшество. Селото е най-голямото по население в Кюстендилско и досега тук не е идвал владика. Патриархът ще отслужи литургия в храма в дупнишкото с. Яхиново Храмът е обновен със събрани средства от..
"Репресиите в Русия се увеличават. Стратегията за репресии вътре в страната, срещу руснаците е част от скачените съдове на тази против съседа". Това заяви пред БНР Марияна Кацарова, специален докладчик на ООН за правата на човека в Русия, журналист, правозащитник и международен експерт по правата на човека. Тя е работила за Amnesty..
Войната в Газа и информацията за умиращи от глад деца засили антиизраелските настроения в Гърция. Вчера се състоя поредната демонстрация в Атина в защита на Палестина. На остров Самос попречиха на израелски туристи от круизен кораб да слязат и да посетят острова. По същия начин реагират и на остров Родос. Поставиха на пристанището плакат, че..
Земеделците в Еквадор, които заложиха на какаовите зърна вместо на бананите - най-големия земеделски износ на страната, прибират сериозни печалби заради глобалния недостиг на основната съставка на шоколада и последвалия ценови скок. Какаото вече е бизнес за милиарди долари в южноамериканската страна. 50-годишният фермер Серхио Лема е утроил доходите..
Гръцките власти предупреждават за поява на лилави медузи, които са опасни за хората. Властите информират туристите за районите, където се появиха лилави медузи. Хотелиерите също информират гостите кои плажове са опасни. Районите на Халкидики, Катерини и Евия са засегнати от появата на тези мекотели. Има ги също до Солун, както и на..
Трима души бяха ранени, а около 2000 души бяха евакуирани снощи край южноалбанския град Делвина. Шест села бяха евакуирани, а църква и 10 необитаеми къщи бяха унищожени от пожара. Ройтерс отбелязва, че Балканите са обзети от трета гореща вълна това лятото.
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..