Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световното турне на "Летящият Бах" ще премине през Варна

Трупата Flying Steps прави мост между бароковата музика и уличните танци

4
Снимка: Flying Steps

Театралният и музикалният фестивал „Варненско лято“ си подават ръка в обща програма, наречена "Интермецо". В нея на 20 август ще се представи прочутата формация за брейк танци Flying Steps от Германия. Шоуто е в Летния театър на Варна от 20.30 ч.

През 2011 г. зрелищният спектакъл "Летящият Бах" беше отличен със специален приз на най-престижните германски музикални награди Echo Klassik. Причината за това е успешният опит на Flying Steps да съчетаят улични танци с части от "Добре темперирано пиано" на Йохан Себастиан Бах, изпълнени на сцената на пиано и клавесин, и "оцветени" с електронни звуци, типични за брейка. 


Един от „летящите“ е Ниран Чантабуаси, известен като Лил Рок (Lil Rock). От 2005 г. е в трупата Flying Steps - четирикратни световни шампиони по улични танци. Свидетел е на зараждането на идеята за "Летящия Бах" и участва в създаването на спектакъла.

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" той сподели:
"Идеята се зароди в края на 2009. Беше на Ватан Базил, основателя на Flying Steps, който искаше да направим по-мащабна продукция. Желанието му беше да ни постави на фона на класическа музика. Но самият той няма класическа основа и му трябваше човек, който да му разясни класическата музика. Затова покани Кристоф Хагел - диригент от Берлин, който прави много кросоувър проекти. Той дойде на едно наше шоу и ни видя да танцуваме. И каза: "Ако ще използвате класика, трябва да е Йохан Себастиан Бах - той има перфектните композиции, които ще паснат на вашия маниер на танцуване". 

И така започнахме да работим заедно през 2010-а - той идваше, свиреше ни, обясняваше ни гласоводенето и контрапункта в прелюдите и фугите от "Добре темперирано пиано". Първоначално никой от нас нищо не разбираше, защото ние бяхме свикнали на ритъм, на електронните бийтове, на ударни инструменти и разни ефекти. Пътят беше труден, но за късмет аз бях свирил малко на пиано и на китара. Затова си поставих за цел да задълбая в музиката на Бах и всъщност дори понаучих пиесите, по които правехме хореографии. В този процес аз осъзнах сложността на фугите, например, различните гласове и контрапункта, така че да мога да ги преведа на езика на танца. Кристоф също се стараеше да ни обясни, но като музикант на танцьори, а аз бях и двете, затова можех да правя прехода по-плавен. И така се получи диалогът, който се вижда веднага по време на шоуто. Премиерата направихме през 2010 и оттогава пътуваме с „Летящия Бах“ по целия свят."


Във Варна тази седмица очакват с нетърпение Лил Рок и заради обещания уъркшоп по хип-хоп танци на 19 август в The Center. Цялото интервю с него чуйте в звуковия файл.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38
 Калина Томова

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.  Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традици я. Като изследовател, Калина..

публикувано на 16.10.24 в 14:40
Стефан Вълдобрев и Пламена Бачийска

Стефан Вълдобрев: Заобичах много повече България, природата ѝ, красотата ѝ и хората!

Стефан Вълдобрев , актьор, композитор, музикант, певец и филмов режисьор е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Познавате Стефан Вълдобрев от театралната сцена, от киното, както и от концертите му с "Обичайните заподозрени". В едно интервю той казва: "За мен обиколките из България са като зависимост. Обичам страната,..

публикувано на 16.10.24 в 10:47

Микрофестивалът "Инфундибулум" обживява подлеза до автогарата в Габрово

В района на подлеза до автогарата в Габрово започна вторият Mикрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет. "Това е второто..

публикувано на 15.10.24 в 12:18