Габровското село Жълтеш е близо до града и тук прозорците на повечето къщи светят. Жителите основно са възрастни хора и ако успяват да се погрижат за собствените си градини, за общото имат нужда от помощници – да коват, измазват, почистват бурени. Те са млади хора и идват от Габрово и от по-големите градове на страната. Някои от тях за поредно лято прекарват седмица в Габровския балкан:
"Записах се за пръв път, като бях на 15 години. Преоткрих колко много ми харесва тук, в селото, защото живея в София. Заобикнах този начин на живот и може би някой ден бих си купила и аз къща на село."
Автобусната спирка до село Драганчетата в кметството е единият от обектите. Доброволците почистиха стара каменна чешма, а за голямата поляна в Жълтеш, където всяко лято се провежда фолклорен фестивал, сковаха пейки и маси от дървени палети. Друга бригада – от момчета и момичета от терапевтичния център за хора със зависимости край Габрово, върна на децата превзетата от бурени площадка за игра.
"Аз съм израснала на село, с моите баби и дядовци, които не са вече сред живите. Имам желание да помагам."
"Беседка слагаме, ще реставрираме люлките, катерушките."
Местните жители се радват на общуването с младите хора и ценят усилията им.
"Това, което в момента се прави, нямам думи да изразя благодарността си. Приехме ги децата с отворени сърца и дано продължават тези начинания. Да оживяват селата! Те са много приятно за живеене място."
В прохладните летни вечери момичетата и момчетата пяха и играха хора със самодейците от местното читалище, хапваха от приготвените от бабите пити и баници, и подредени край огъня дълго слушаха истории за стари времена.
Това лято в приемните села Жълтеш и Райновци посрещнаха 30 младежи от Габрово, Русе, Стара Загора, Пловдив, София и Варна. Някои от тях си обещаха да се срещнат отново - догодина, по същото време.
Повече по темата - чуйте в звуковия файл!
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..