Това каза в интервю за БНР Ваня Нушева от “Прозрачност без граници”, която преподава избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Проблемът се състои в това, че изборният процес в България не се основава на регистър на избирателите, на данни от регистър само за целите на изборния процес. Съществува известно отклонение. ЦИК в различните си състави последните години е предприемала мерки, така че да променя броя на мандатите в различните райони съгласно прогнозни данни, дадени от НСИ."
Нушева е на мнение, че въпросът за мандатите "малко се преекспонира".
Границите на избирателните райони също са тема, която трябва да бъде поставена на вниманието на законодателя, защото има съществени промени в демографските характеристики на населението – миграция към големите градове и извън страната, подчерта Нушева.
"Колкото бюлетини, колкото гласа получи една партия, те остават неин актив. При преброяването на бюлетините общият брой валидни гласове се разделят на броя мандати – това е единната норма на представителство."
"Ако са гласували 2 400 000 избиратели, разделим на 240 мандата, за влизане в парламента е необходимо една партия да е получила 4% от тези гласове. Ако една партия е получила примерно 200 000 гласа, това число трябва да се раздели на квотата, която е нужна за един мандат. Партията няма да загуби своите мандати, тя ще ги получи", поясни Ваня Нушева.
Тя допълни, че минималният остатък от гласове, които остават неоползотворени, на втора изчислителна процедура се претеглят и там, където има най-голям остатък за дадена партия, тя получава още един мандат.
Така се получава някои от партиите да получат един мандат с много малък брой остатъчни гласове, но на национално ниво няма изкривяване, категорична е Нушева.
По думите ѝ за равнопоставеността на мандатите спрямо гласовете "има известни отклонения, но те не са толкова драстични".
Тя призова за прозрачност по отношение на машините за гласуване, за да се повишат доверието и активността на избирателите.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..