Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазарът е в най-ниските си точки на потребление, не се очертава продоволствена криза

Стабилитет в търговията на едро. При търговците на дребно - пълзене и скокове в цените

Владимир Иванов: Ситуацията се описва панически. Неяснотата на енергийния пазар води до лоши очаквания

Снимка: БГНЕС

След високия ценови пик от април, след месец май се наблюдава плато в цените на храните. Разликата в цените от потребителската кошница е 23-24% спрямо равнището от миналата година.

Това обясни пред БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата.

По думите му след голямото нарастване между юли миналата година и април тази година сега има задържане на цените.

В търговията на едро вече трети месец е налице стабилитет и "почти никакво мърдане". На пазара на дребно обаче се наблюдава "пълзене" на цените или скокообразни цени, без това да е свързано с търговския процес, посочи Иванов. Според него това е свързано със страхове и негативни очаквания за повишени енергийни разходи.

"Панически се описва ситуацията, която ще бъде през есента и зимата. Не бива да се говори на хипотези. Неяснотата на енергийния пазар води до лошо очакване на търговските субекти."

При нестабилен енергиен пазар няма как да не видим и нарастване на цените, допълни той.

Снимка: БГНЕС

Пазарът е в най-ниските си точки на потребление, подчерта председателят на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата в предаването "Преди всички".

"Има доста храна, много свито търсене. Няма да видим драстични изменения", смята Владимир Иванов.

В никакъв случай няма да видим недостиг на храни, увери той. По думите му продоволствена криза, особено за района на Европа, няма да има.

"Има достатъчно производство, много добри реколти, добри производствени параметри."

Пазарът е "най-добрият регулатор, въпреки идиотски намеси на геополитическо ниво", отбеляза в анализа си Иванов.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43