В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100-годишнината от рождението на забележителния български композитор Лазар Николов - един от най-ярките ни музикални творци от втората половина на ХХ век, пионер на българския музикален авангард. И въпреки че неговите творби са се изпълнявали с голям успех на всички форуми за съвременна музика по света, у нас неговото творчество е било почти непознато. Причината: То не отговаря на нормите на така наречения „социалистически реализъм“ и творбите му не се изпълняват публично дълги години.
Творчеството на Лазар Николов е голямо: оперите „Прикованият Прометей“ и „Чичовци“ (втората беше поставена в Софийската и Пловдивската опера по повод 100-годишнината му), шест симфонии, Концерт за струнен оркестър, два концерта за пиано, Концерт за цигулка, Дивертименто концертанте, "Отблясъци и залез" за симфоничен оркестър и мецосопран, "Тъжни и трагични песни и симфонии", три струнни квартета, хорови песни, театрална и филмова музика, и др.
Дори и сега, 32 години след падането на забраните, музиката на Лазар Николов все още не е намерила своето достойно място на концертния подиум у нас. Надеждата е, че 100-годишнината от рождението на композитора ще накара музикантите да отбележат достойно тази дата.
Лазар Николов е роден в Бургас на 26 август 1922 г. В семейството му всички са любители музиканти, а той от малък свири на цигулка и пиано, участва в училищните музикални прояви. На 16 години вече композира. През 1946 г. завършва Музикалната академия с пиано в класа на Димитър Ненов, а следващата година и композиция при проф. Панчо Владигеров. Учи още при професорите Парашкев Хаджиев и Веселин Стоянов. От 1957 г. преподава камерна музика в Музикалното училище, а от 1961 г. в Музикалната академия води клас по четене на партитури. От 1981 г. е професор.
Между 1992 - 1999 г. Лазар Николов е председател на Съюза на българските композитори. Умира на 7 февруари 2005 г.
В Златния фонд на БНР се съхранява откровено изказване на композитора Георги Тутев - близък съратник и съмишленик на Лазар Николов. Записът от 1992 г. можете да чуете в звуковия файл, където е и изпълнението на самия Лазар Николов на неговата Соната за пиано №1.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..