Президентите на Франция и Алжир Еманюел Макрон и Абделмаджид Тебун ще подпишат декларация за възобновено партньорство между двете държави след поредица от недоразумения за общото миналото на бившата колониална империя и някогашната ѝ колония.
Това съобщиха от Елисейския дворец на втория ден от посещението на Макрон в африканската държава.
От дълго време стожер на стабилността в Северна Африка, през тази година Алжир стана още по-важен фактор за Европа с доставките на природен газ, алтернативен на руския.
Френският президент Еманюел Макрон разговаря с алжирския си колега Абделмаджид Тебун на фона на енергийната криза и надеждите на Европа за северноафрикански газ, както и на нарастващата миграция през Средиземно море.
Алжир "има принос" за разнообразяването на източниците на газ за Европа, подчерта френският президент Еманюел Макрон пред журналисти по време на визитата си. Според него увеличаването на доставките през газопровода за Италия е "добра новина за Европа" и Алжир може да увеличи капацитета с 50%. Въпросът за алжирския газ е най-вече въпрос на европейска солидарност, тъй като Франция зависи сравнително малко от него, но засега това няма да промени много ситуацията, подчерта президентът.
Той се спря подробно на болезнените теми в дипломатическите отношения между двете страни заради колониалното минало, които трябва да бъдат изгладени. От тях зависят много инвестиционни проекти на Франция, особено в областта на енергетиката.
Макрон обърна специално внимание на алжирската младеж и обеща голям съвместен образователен проект. Бъдещето на Алжир не е антифренско, каза той.
"Русия води колониална война" - допълни Макрон в този контекст и подчерта, че Алжир не може да не отрича такава политика.
Макрон увери още, че пред алжирския си колега Абделмаджит Тебун е настоял за по-ефикасна борба с нелегалната имиграция.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..