Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо четвърт от британците няма да се отопляват през зимата

Във Великобритания ново проучване показва, че заради космически растящите цени на енергията близо четвърт от британците няма да се отопляват през зимата. Опозицията нарече данните "национален скандал".

Проучването на компанията SavantaComRes показва, че 23% от анкетираните няма да включат отоплението си през зимата.

Този процент е още по-висок, когато става дума за семейства с деца под 18 години.

Около 70% са заявили, че ще включат радиаторите си, но с ограничено ползване, а 11% смятат да вземат заем, за да покрият сметките си.

Интересен момент е, че проучването е било направено малко преди енергийният регулатор Ofgem да обяви 80-процентното увеличение на тавана за годишните енергийни сметки.

Либерадемократите, които поръчаха проучването, призовават новия премиер, който най-вероятно ще бъде Лиз Тръс, за нови ангажименти за справяне с кризата с поскъпването на живота.

Кристин Джардин заяви, че "семейства и пенсионери в цялата страна вземат сърцераздирателни решения, защото правителството не го е грижа“.

"Това е национален скандал, защото родителите трябва да избират между отоплението на домовете си или изхранването на децата си", допълни Джардин, цитирана от "Гардиън".

Либералдемократите настояват за допълнително облагане на нефтените и газовите компании за осигуряване на частично финансиране за замразяването на тавана на сметките.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли

Британски изтребители в мисия на НАТО над Полша

Британски изтребители са провели мисия на НАТО за противовъздушна отбрана над Полша като част от съюзническия отговор на нахлуването на руски дронове в полското въздушно пространство, съобщи Би Би Си, цитирайки Министерството на отбраната.  Самолети Typhoon на Кралските военновъздушни сили бяха разположени над Полша в петък вечерта като част от мисията..

публикувано на 21.09.25 в 02:22
Снимката е илюстративна

Руските изтребители над Естония са игнорирали сигналите на пилотите от НАТО

Руските пилоти са игнорирали сигналите от италианските изтребители, отговарящи за мисията на НАТО за охрана на въздушното пространство над Балтийско море, когато вчера са нарушили естонското въздушно пространство, заяви високопоставен естонски военен представител, предаде Асошиейтед прес. Това 12-минутното навлизане беше поредно изпитание за..

публикувано на 20.09.25 в 21:14
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар гори на територията на бившата рафинерия "Плама"

Пожар гори на територията на бившата рафинерия "Плама". Пламъците от сухи треви са се прехвърлили в изоставени утайници. Четири пожарни автомобила са на мястото. Няма опасност за обхващане от пламъци на други сгради, има задимяване на района. Комисар Станислав Атанасов, Директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 20.09.25 в 21:06
Снимката е илюстративна, архив.

Локализиран е пожарът край ловешкото село Брестница

Локализиран е пожарът край ловешкото село Брестница. Няма опасност за близките населени места и къщите. На терен работят три екипа на пожарната. Горят сухи треви и храсти, но огънят е локализиран. Пожар е избухнал край ловешкото село Брестница

публикувано на 20.09.25 в 20:53

Гръцкото животновъдство понася огромни щети от шарката по овцете

Огромни щети понася гръцкото животновъдство от шарка по овцете. Последните случаи са в Северна Гърция. Последният регистриран случай е днес във ферма на остров Самотраки. Вече 3500 животни са унищожени на острова, съобщават местните власти. Животновъдството е половината от приходите на жителите на Самотраки и щетите са огромни. В същото..

публикувано на 20.09.25 в 20:47

"Хамас" предупреди, че израелското нападение над град Газа излага на опасност останалите заложници

Въоръженото крило на "Хамас" публикува "прощални" снимки на повечето от останалите заложници в ивицата Газа, като предупреди, че израелското нападение над град Газа може да ги изложи на опасност, предаде АФП. С тези снимки то припомни и случая с израелски пилот, изчезнал през 1986 г., след като самолетът му беше свален над Ливан. От 251..

публикувано на 20.09.25 в 20:34

Н. Киселова: Трябва да вземем поука от повдигнатите въпроси, по които има напрежение в обществото

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви по повод отхвърления вот на недоверие на правителството, че "трябва да вземем поука от повдигнатите въпроси, по които има напрежение в обществото". В старозагорското село Братя Даскалови, където гостува по случай празника на общината, тя подчерта, че резултатите от гласуването са..

публикувано на 20.09.25 в 20:15