Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Короната на краля" и изкуството във вандализма

Кадър от филма "Короната на краля"
Снимка: Sofia Graffiti Tour

Зараждането и развитието на графитите в една от "меките" на уличното изкуство в Европа - от пънка до "бомбите". Такава история ще ви предложи един премиерен за България документален филм, част от събитията "From Vandal to Art 2". 

На 8 септември в Дома на киното в София ще може да се гледа "Короната на краля - трудни, добри, по-добри времена". Визираните времена са първите десетилетия на графити изкуството в Амстердам, Нидерландия - едно от местата, откъдето тръгва рисуването със спрейове в Европа изобщо. 

"Името е специфично, защото най-добрите графити художници наричат себе си "kings" или крале, съответно "queens" при жените-художници. Филмът е фокусиран върху периода от средата на 70-те до средата на 90-те. Интересно е, защото началото на холандските графити е свързано с пънк културата, докато 20 години по-късно сцената вече се е оформила като типична за графитите - изписват се псеводоними и се изрисуват персонажи, т.нар. "characters". Филмът проследява този път."

Това разказва Николай Бизев от Sofia Graffiti Tour - организаторите на събитията "From Vandal to Art", които миналата година стартираха с изложба, събрала в галерийно пространство някои от най-разпознаваемите и известни български графити художници. Събитията от поредицата имат подкрепата на посолството на Нидерландия у нас - една от причините в тях да е втъкана и постоянна "холандска" нишка. 



Част от нея е и българската премиера на "KROONJUWELEN" или "Короната на краля". Той е реализиран през 2006, като идеята се заражда две години по-рано, когато в Амстердам има среща на оригиналните графити "крале" - най-големите художници през първите десетилетия на сцената.

"Там сцената се различава от тази в Ню Йорк (б.р. - градът, в който тази форма на изкуство възниква). В Ню Йорк графитите започват да се развиват в края на 60-те и началото на 70-те. Бумът е през 80-те, когато графитите вече са пряко свързани с хип-хоп културата. В Европа нещата са малко по-различни. Холандия е пример за това, защото пънкарите хващат спрейовете, за да рисуват символи и пишат по стени на сгради и паметници. Това е една от двете страни заедно с Германия, в които графити движението възниква в Европа. Интересно е именно да се види развитието от пънк-корените до днешната графити сцена", продължава Николай Бизев.

Чуйте разговора ни с него за предаването "Изотопия", в който още засягаме общото между холандската и българската сцена, изкуството във вандализма и пътят между двете, който превръща и софийските графити в забележителност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Поглед - Екология и технологии" в няколко софийски галерии

"Поглед - Екология и технологии" е платформа за представяне на съвременни творчески позиции, изследващи и интерпретиращи социално-екологичните проблеми чрез експерименти с нови материали и технологии. От утре до 25 октомври ще могат да се видят художествени творби с иновативни технологични средства, както и да се види как креативно се интерпретират..

публикувано на 10.10.24 в 12:15
Александър Димитров - изложба

Александър Димитров открива изложба на 12 октомври в Севлиево

"Малък свят. Мой малък свят"- така се нарича изложбата на пловдивския художник Александър Димитров, която галерия "Видима" в Севлиево ще представи пред публиката на 12 октомври.  Откриването на изложбата съвпада и с началото на есенните празници и празника на град Севлиево, а художникът за пръв път ще се срещне с ценителите на изобразителното..

публикувано на 09.10.24 в 16:08
Плевенската филхармония откри Лауреатските дни

Лауреатските дни "Катя Попова" се завръщат в културния календар на Плевен

На 8 октомври в Плевен беше открито 32-то издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни "Катя Попова". То ще продължи до 25 октомври.  Основен организатор на събитието е Плевенската филхармония в партньорство с Община Плевен и Министерството на културата, под чийто патронаж се провежда то. Първият концерт беше на домакините от..

публикувано на 09.10.24 в 14:13
Диригентът Иван Стоянов с наградата

Диригентът Иван Стоянов - носител на наградата "Академик Марин Големинов"

Вече девет поредни години се присъжда националната награда "Академик Марин Големинов" в почит към големия български композитор, който ни напусна през 2000 г. Събитието е винаги на 28 септември, неговата рождена дата, в родния му град Кюстендил. Досегашните носители на наградата „Марин Големинов“ са камерният ансамбъл „Софийски солисти“, проф...

публикувано на 09.10.24 в 13:15
Розита Еленова

Премиера на филм за Димитър Еленов на фестивала "Синелибри"

Предстои 10-ото, юбилейно издание на кинофестивала "Синелибри". Една от премиерите е "Свободен, по-свободен: Димитър". Филмът е посветен на Димитър Еленов - актьор, режисьор и театрален педагог. Филмът ще бъде показан за първи път на 12 октомври във филмотечно кино "Одеон" . Режисьор на лентата е Розита Еленова, негова спътница в..

публикувано на 09.10.24 в 11:29
Милена Фучеджиева

Милена Фучеджиева за пътя на филма "Ваймар Експрес"

"Филмът създава вече интерес извън България и аз съм много щастлива, каза за "Хоризонт" Милена Фучеджиева по повод на успехите на филма ѝ "Ваймар Експрес". Милена Фучеджиева е писател, сценарист, режисьор, автор на статии. Филмът се прожектира на много места в Европа, последно в Лос Анджелис. Това е филм за отговорността на думите, за хората на..

публикувано на 09.10.24 в 09:30

Много силно начало на новия оперен сезон

Дълго ще се помни откриването на сезон 2024/2025 г. на Софийската национална опера и балет! В годината на Джакомо Пучини Националният ни оперен театър започна новия си сезон с последната творба на великия италиански композитор “Турандот“ – опера, в която целият музикален свят почита българката Гена Димитрова като една от най-великите..

публикувано на 08.10.24 в 18:30