Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франция отдава почит на Елизабет Втора

Портрет на Елизабет Втора на сградата на британското посолство в Париж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Французите отдават почит на голямата "приятелка на Франция", както президентът Еманюел Макрон нарече кралица Елизабет Втора в реакцията след кончината ѝ.
Знамената в Елисейския дворец са спуснати в знак на траур за покойната кралица на Великобритания, "белязала завинаги своята страна и своя век", както написа за нея френският президент Макрон. Сред многобройните изявления бяха и тези на бившите президенти Никола Саркози и Франсоа Оланд, които почетоха Елизабет II като символ на двустранното приятелство.

Отличен франкофон и почитателка на френската култура, за 70 години на британския трон кралица Елизабет поддържа привилегировани връзки с всички президенти на френската република - от Рене Коти до Еманюел Макрон. Заедно с Франсоа Митеран тя прерязва лентата на Тунела под Ламанша, а редом до Франсоа Оланд бе запомнена като най-почетната гостенка на церемонията за 70-годишнината от съюзническия десант в Нормандия. 

На едно от последните си гостувания кралица Елизабет откри цветния пазар в сърцето на Париж. Тази вечер френската столица ѝ отдаде почит с най-типичния си символ - Айфеловата кула - която потъна в траурен мрак.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Издъхна британската кралица Елизабет Втора

Британската кралица Елизабет Втора почина, съобщиха официално от Бъкингамския дворец. Кралицата е издъхнала в замъка Балморал, резиденцията на британските монарси в Шотландия. Кралица бе една от най-емблематичните фигури в световната история...

обновено на 08.09.22 в 21:11

Елизабет Втора беше съчетание от достойнство, строгост и голяма сърдечност

Смъртта на 96-годишната кралица Елизабет Втора разтърси британците и предизвика вълна от съпричастие в целия свят. “ Кралица Елизабет Втора се интересуваше от България, имаше добри познания за отношенията между нашите две страни ”, коментира за бТВ..

публикувано на 08.09.22 в 21:59

Реакции от цял свят по повод смъртта на Елизабет Втора

Британската кралица Елизабет Втора почина днес на 96 години. Нейният трон ще бъде поет от най-големия ѝ син Чарлз. Валят съболезнования от цял свят. Британският премиерът Лиз Тръс в изявление пред Даунинг стрийт нарече смъртта на кралицата "дълбок..

обновено на 09.09.22 в 18:26
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Вейпове онлайн: Битка с вятърни мелници

Сайтовете за нерегламентирано разпространение на вейпове са около 30 в момента , съобщи пред БНР старши комисар Владимир Димитров, директор на Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП.  Вчера с пълно единодушие Комисията по икономическа политика в..

публикувано на 12.02.25 в 09:42
Снимката е илюстративна

По-малко автобуси ще пътуват по линията Кюстендил - София

По-малко автобуси ще пътуват по линията Кюстендил - София и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата, обявиха от Общината. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7..

публикувано на 12.02.25 в 09:38
Бойци на талибаните в Кабул.

"Ислямска държава" пое отговорност за атака в Афганистан

Терористичната групировка "Ислямска държава" пое отговорност за самоубийствена атака срещу банка в Северен Афганистан, при която ден по-рано загинаха петима души, заявявайки, че взема на мушка държавни служители на правителството на талибаните, предаде..

публикувано на 12.02.25 в 09:31
Мишел О'Нийл

Първият министър на Северна Ирландия отказа нощувка в "Уиндзор"

Първият министър на Северна Ирландия Мишел О’Нийл, която е от партията "Шин Фейн", е отказала официална покана от британския крал да остане да пренощува в замъка "Уиндзор" заедно с другите лидери на децентрализираните британски нации след частна..

публикувано на 12.02.25 в 09:02

Един човек загина при ракетна атака срещу Киев

Един човек загина, а поне 3-ма други са ранени, след като Киевска област беше подложена на внезапна руска атака с дронове и ракети рано тази сутрин. От военното управление заявиха, че пожари са избухнали в няколко сгради. Не е ясно какви ракети са..

публикувано на 12.02.25 в 08:44
Финансовият министър Теменужка Петкова

Финансовият министър обсъжда с НСОРБ параметрите на бюджета за общините

Министърът на  финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г. Заместник-председателят на УС..

публикувано на 12.02.25 в 08:40
Милена Стефанова

Милена Стефанова: Намираме се в мътен разказ - колко са парите на държавата

Намираме се в мътен разказ, много неясен – колко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство. Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Първият..

публикувано на 12.02.25 в 08:37