В България няма статистика за лицата с аутизъм. Целта на изследването е да направи достъпен на български език въпросник, който може да се попълни при съмнения за разстройство от аутистичния спектър. Според инициаторите това ще бъде първа стъпка да започне събирането на някакви данни за ситуацията у нас.
За последната седмица има над 500 отговорили. Броят участници, необходим за добър статистически анализ, е поне 1000.
"Единствената официално публикувана статистика за броя деца с проблеми в развитието в България, беше публикувана от УНИЦЕФ миналата година. По данни на МОН, че за учебната 2019/2020 г. има 25 000 деца със специални образователни потребности в образователната система, като от тях 15 000 имат комуникативни затруднения. това не означава, че непременно имат диагноза аутизъм, но това е най-близкото като данни, което имаме."
Това каза пред БНР д-р Михаела Барокова, ръководител на проучването.
"Щом няма статистика за децата, които впоследствие порастват и стават възрастни с аутизъм, наистина нямаме представа каква е тази бройка", уточни тя.
Знаем какъв е средно процентът на възрастни с аутизъм в Северна Америка, в Западна Европа – около 2,2% от населението. Може да направим приблизителна преценка каква би била бройката за България, посочи д-р Барокова.
Според диагностичните критерии за аутизъм, симптомите трябва да са се появили до 2-3-годишна възраст, но все повече много възрастни, които дълго време през живота си са смятали, че са по-различни, започват да се разпознават в тези симптоми, благодарение на информационни кампании за децата, поясни специалистът.
"И да търсят диагноза на един по-късен етап от своя живот. Това е тенденция не само за България."
"Няма много съществуващи услуги за лица над 18-годишна възраст, които имат аутизъм и процесът по получаване на диагноза е доста затруднен", заяви д-р Михаела Барокова в предаването "Преди всички".
Като положителен момент тя открои възрастта на диагностициране на детския аутизъм у нас, която пада, включително спрямо съседни на нас страни.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..