Генералният щаб на украинските въоръжени сили съобщи, че през последните 24 часа руските сили са нанесли 33 въздушни и 58 артилерийски удара по военни и цивилни цели. Под руски контрол остава около една пета от Украйна, но Киев продължава контраофанзивата в южната и източната част на страната.
Украинските власти разпространиха кадри с техни бойци, които горят руски знамена и инспектират изоставени, овъглени танкове. В един от клиповете се вижда как граничар сваля плакат с надпис "Ние сме един народ с Русия".
Президентът Володимир Зеленски обяви върнати напълно или частично в района на Харков 8 хиляди квадратни километра - колкото е приблизително размерът на гръцкия остров Крит.
"Разкриват се остатъците от окупаторите и диверсионни групи, арестуват се колаборационисти и се възвръща пълната сигурност."
Зеленски обеща връщане на нормалността в освободените райони и съобщи, че Международният валутен фонд ще отпусне на Киев един милиард и 400 милиона долара допълнителна подкрепа.
Украинските власти разследват възможни зверства, извършени от руските военни срещу цивилни. Заместник-министърът на отбраната на Украйна посети град Балаклия, където заяви, че са били освободени 150 хиляди души през последните дни.
Президентът на САЩ Джо Байдън коментира, че украинците са постигнали значителен напредък, но въпреки това обаче до повратния момент предстои дълъг път. Към милиардите долари във вид на оръжия и подкрепа се очаква Вашингтон да обяви нов пакет военна помощ за Киев през следващите дни.
Според британското разузнаване е много вероятно Русия да е изпратила ирански безпилотни летателни апарати в Украйна, след като Киев съобщи, че е свалил един от тях.
В Южна Украйна кметът на Николаев съобщи за тежък руски обстрел на града и щети по жилищни сгради, но без жертви.
В отговор на украинската контраофанзива говорителят на руското Министерство на отбраната Игор Конашенков съобщи за "масирани" въздушни и артилерийски удари по целия фронт.
За най-малко пет експлозии в украинския град Херсон тази сутрин и включване на руската система за противовъздушна отбрана съобщи кореспондент на ТАСС.
В телефонен разговор с руския президент Владимир Путин снощи германският канцлер Олаф Шолц е призова руския лидер да се намери решение на конфликта възможно най-скоро, което да се основава на прекратяване на огъня, руските военни да се изтеглят напълно и да се уважава териториалната цялост и суверенитетът на Украйна.
Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..
Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..
В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..
Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността. От..
По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..
Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..