В София тържественото отбелязване на Деня на независимостта на България се състоя пред едноименния паметник в центъра на града.
На празничната церемония бяха кметът Йорданка Фандъкова, председателят на СОС Георги Георгиев, заместник-кметът по културата Мирослав Боршош, политици, неправителствени организации, софиянци и гости на столицата.
Софийският духов оркестър и хорът "Света София" изпълниха тържественият химн на независимостта и предишния химн на България "Шуми Марица".
Водещ на празничната програма бе актрисата Силвия Лулчева, която прочете манифеста, с който княз Фердинанд обявява Независимостта на България.
Доц. Йордан Ефтимов произнесе слово пред множеството:
"Денят на независимостта изглежда по-разбираем за света. Отбелязва се държавен акт, който се чества в многобройни държави като момент на излизане от състоянието на колониална подчиненост и васалитет. И наистина, Княжество България е било трибутарно княжество. Не е притежавало статут на международен субект, а митниците и съдилищата му са били в подчинение на султана. Денят на независимостта е и повод да осмисляме непрекъснато зависимостта на българската държава от руската външна политика. Днес това е особено важно".
Националната гвардейска част поднесе цветя пред Паметника на независимостта на пл. "Александър Батенберг".
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..
България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..
Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..
От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..
Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..
Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..
Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..