Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

500 души участваха в тазгодишното издание на "Пирин Ултра"

5
Пирин Ултра
Снимка: Ian Corless



10 от най-добрите състезатели по скайрънинг в света участваха в тазгодишното издание на "Пирин Ултра". И докато камерите и жуналистическите диктофони традиционно са насочени към победителите във всяко едно състезание, някъде наоколо винаги ликуват още десетки или стотици участници, събрали достатъчно сили и кураж да застанат на старта с най-добрите. Тази година в "Пирин Ултра" участваха близо 500 душиСъстезанието се проведе между 23 и 25 септември в планината над Банско.

Победителите при мъжете 38 км

Най-късото трасе, Pirin Extreme - 38 км, с 3300 м Д+, за поредна година беше официален старт от Световните серии по скайрънинг. Бегачите трябваше да преминат през някои от най-трудните участъци на планината - Котешки чал, Кончето, връх Вихрен, северният ръб на връх Тодорка.

31-годишната Ироне се оглежда смутено, когато я питам дали би се съгласила да я интервюирам. Не вярва, че някой би се заинтересувал от състезател, постигнал 4 място. Приятелите й я насърчават и тя се съгласява. Казва, че идва от Страната на баските.

"Трасето беше впечатляващо! Гледките бяха просто прекрасни! Много ми хареса достигането до върха, понеже харесвам технични участъци. Но битката за мен беше да надмогна болката в единия си глезен - на слизане ми беше много трудно и това много ме забави".

Александър е доста по-назад в класирането, но като всеки, успял да финишира, също получава медал:

"Това е първият ми старт в България, преди това съм се състезавал в Полша, откъдето идвам. Бягам в планините от 10 години. Трасето беше много трудно и екстремно, понеже камъните бяха нестабилни и трябваше много да се внимава".

Стартът на "Pirin Extreme" беше даден в събота, в 8:00 сутринта. След 04:49:28 часа първи на финала пристигна швейцарецът Christian Mathys. След него - испанецът Nicolas Molinа, а после и сънародникът му Ander Inarra. Фаворитът сред българските бегачи Кирил Николов-Дизела започна силно, но прекрати участието си на хижа "Вихрен". Най-доброто българско представяне по това трасе беше на Александър Спасов - щастлив, че успял да подобри времето си по трасето дори с повече, отколкото си бил заложил като цел.
Александър Спасов

При жените първите три места бяха заети от испанките Oihana Azkorbebeitia - 05:50:29, Sandra Sevillano - втора, и Maite Maiora - трета.

От българките първа на финала пристигна Антония Григорова. Тя зае шестото място и така се завърна към състезателната сцена след дълго прекъсване заради контузия и операция. Със сълзи в очите сподели радостта си, че отново може да бяга.

Антония Григорова

В 66-километровата дистанция победи украинецът Yevhenii Yermolenko, 09:23:44. Втори и трети станаха, съответно, британецът Owen Davis и словакът Timotej Saly. При жените също победи украинка - Vika Gutnik, 12:35:14, нейна подгласничка стана швейцарката Melina Schweizer, а третото място беше поделено между французойките Lise Baussin и Alicia Hourdebaigts.

От българите най-силно бягаха Иво Андреев - 4 място, и Кристина Николова, която зае петото място при жените.

Стартът по класическата дистанция в Пирин Ултра - 160 км, беше даден в петък, в 08:00 сутринта, при ниски температури и вятър, който после утихна. Първото място беше поделено между французина Maxime Hourdebaigts и испанеца Oscar Perez Lopez (29:42:47). Трети стана румънецът Mihail Husleag. При жените победи японката Kimino Miyazaki с впечатляващото време 34:36:05. На второ място се класира Lenka Sentkerestiovaq от Словакия, а на трето - полякинята Marzska Janerka.

Мая Танева стана пета, а при мъжете най-добре сред българските бегачи се представи Велин Дилов, който също зае петото място.

Освен преместването на старта по дългата дистанция, който в предишни години беше вечер, на сутринта, другото ново нещо тази година беше излъчването "на живо" от няколко пункта, което направи състезанието още по-интересно, каза Димитър Димитров, организатор на "Пирин Ултра".

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

11.05.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.25 година. 

публикувано на 11.05.25 в 07:53

Остров Персин: Мълчаливият свидетел

Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..

публикувано на 09.05.25 в 03:00

04.05.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 04.05.25 г.

публикувано на 04.05.25 в 08:17

27.04.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица.  Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 28.04.25 в 09:39
Петя Дубарова

Петя Дубарова - златен слънчоглед, красив като главата на момиче

На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език.  Многократно е изнасяла литературни четения на..

публикувано на 25.04.25 в 03:00

Група деца от Смолян снимат филм

Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..

публикувано на 21.04.25 в 18:31
Законите на Мърфи

20.04.25 - Законите на Мърфи

Рубриката от 20.4.25 година

публикувано на 20.04.25 в 11:31