Това мнение изрази пред БНР Евлоги Станчев от Института за балканистика при БАН, доктор по история на Русия, преди днешната дискусия “Българските пътища в сянката на войната”.
Най-вероятно ще станем свидетели на още по-интензивна военна конфронтация, посочи историкът. По думите му няма как Украйна да се откаже от тези територии и да остане в условията на позиционна война, "каквато се води от 2014 г. в Донбас".
"Очаквам военните действия да продължат в абсолютен пик."
Евлоги Станчев възприема казаното от руското ръководство относно употребата на ядрено оръжие като шантаж.
"Българските пътища би следвало да са вече прекалено ясно начертани. Уви, има сегменти от българското общество, които са изключително негативно настроени спрямо официалната позиция на българската държава, която е солидарна с тази на ЕС и НАТО. Виждам вътрешни напрежения в обществото по този критерий – "за", "против". Тази "традиционна" русофилия на българското общество е политически употребявана от различни актьори, играчи и това не е от днес, не е от февруари", коментира Станчев в предаването "Преди всички".
Евлоги Станчев нарече "притеснителна" тенденцията, че "в условията на тази война очевидно реториката на Кремъл, действията на Кремъл срещат наистина немалка обществена популярност и подкрепа в Русия - виждаме го и сега, в условията на частичната мобилизация".
"Аз очаквах прекалено повече съпротива от руското общество срещу това безумно действие на администрацията на Путин. Очевидно обаче наистина има немалка подкрепа, обществена, към всичко, което се случва. Прави впечатление, че много коментатори, не само в България, въобще в т.нар. Запад, не познават добре процесите в руското общество. Създава се една представа, че едва ли не Путин е инсталиран отгоре, неговата пропаганда няма никакво отношение към руския народ, към руското общество. Всъщност обаче се оказва, че то резонира, руското общество подкрепя в огромната си част всичко, което се случва не само от февруари тази година, но и от началото на 2014 г."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..