Това каза пред БНР финансовият анализатор Цветослав Цачев.
По думите му таванът на цените може да проработи – с компромиси от двете страни.
"Според мен сме в кулминацията на някакво споразумение и двете страни се опитват да засилят своите позиции, включително и по отношение на Украйна."
Цачев не очаква да се вдигнат приходите на Русия от продажбата на въглеводороди. Той прогнозира отново забавяне по веригата с доставки и проблеми основно за ЕС, който потребява все още много голямо количество от руския петрол, който се смесва с други и влиза в Европа като по-малък процент от 50.
Този тип мерки срещат сериозен отпор от Москва, която просто спира доставките, подчерта финансовият анализатор.
"Когато говорим за почти пълни подземни находища (газохранилища - бел. ред.) в Европа, това не означава, че зимата е подсигурена. Доставките по тръбопроводи трябва да продължат, най-малкото, за да понижат цената на този микс, който се потребява в Европа", коментира Цветослав Цачев в предаването "Преди всички".
Клаузата "вземи или плати" също поставя ЕС в не много добра ситуация, смята Цачев.
Експертът вижда като по-голям проблем не количествата на природния газ, а цената.
"Големият проблем е цената. Тя се е покачила изключително много. Това се отразява на цената на електричеството. За европейската икономика разходите за енергия са около 2% от разходите на фирмите, на бизнеса – това е много висок процент и носи сериозния риск от фалити и изместване на индустрии извън ЕС."
При нас ситуацията с електричеството е значително по-добра, отколкото е в Европа. Не се използва природен газ за генериране на ток. Но ние сме една от най-малките икономики, не можем да се превърнем в огромен износител на електричество, поясни Цачев.
"Цената е огромно бреме, огромна тежест за индустрията."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..