Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Когато някой им обещава висока доходност за кратък период от време, това непременно трябва да означава вид измама"

Инвестиционни измами обещават на младите хора бързо и лесно забогатяване

Схемите са много добре премислени и изкривяват действителната картина за неспециалистите

Снимка: Ани Петрова

Нов тип инвестиционни измами на пазара - т.нар. консултанти се възползват от наивността и желанието за бързи печалби срещу дребни вложения за кратък период от време. Като се прибави и ниската инвестиционна култура на българина на финансовите пазари, успехът на измамниците е гарантиран.

В условията на криза хората със спестявания често търсят възможности да "скрият" парите си от инфлацията, други пък се замислят как да спечелят повече пари.

Това създава предпоставки на пазара "да пробият" фалшиви инвестиционни посредници, за които никак не е трудно да подведат особено младите хора, които са нетърпеливи бързо да забогатеят, не познават добре финансовите инструменти и лесно се поддават на изкушението. 

Специалистите прибавят към това и ниската инвестиционна култура у нас. Затова тези измами процъфтяват и вече се разрастват - от предлагане на фалшиви продукти и услуги от мними посредници до такива на по-високо ниво чрез "зарибяване" в социалните мрежи. 

Това са инвестиционни измами, които се базират на мултилевъл маркетинг (MLM), група от хора примамват през социалните мрежи други чрез демонстриране на висок стандарт на живот, казва финансистът Десислава Николова.

Тя посочва, че най-уязвими са Z и Y поколенията, прекарват повече в социалните мрежи.

"Хората, които основно се хващат на въдицата, са младите хора. Те не искат да работят. Те искат без да влагат пари, да спечелят много. Тази примамка, която им се обещава, е много бързо и лесно забогатяване, ако се участва в конкретен вид схема. И се приканва да се събират повече хора в рамките на общността, съответно се печелят бонуси. Това е принципът на пирамидалните структури."

Снимка: Ани Петрова

Така, очаквайки инвестиционни съвети за бързо забогатяване и без достатъчно познаване на инвестиционните пазари и финансовите инструменти, младите хора се оказват най-лесната плячка. Схемите са много добре премислени и изкривяват действителната картина за неспециалистите, коментира инвестиционният консултант Николай Павлов:

"Забелязваме подобен тренд. Дигитализацията, която навлезе в световен мащаб – портфейлът вече не е джоба, всякакви видове платформи има, хората лесно успяват да търгуват, на един клик разстояние им е. Истината обаче е съвсем различна. Съветът към младите хора е да се насочат към по-реални очаквани доходности, защото иначе много боли."

Двуцифрена доходност е логична в дългосрочен план, но трицифрени доходности са по-скоро казино, подчертава Павлов.

Десислава Николова съветва хората да се обръщат към лицензирани инвестиционни посредници.

"Когато някой им обещава висока доходност за кратък период от време, това непременно трябва да означава вид измама."

За поведението и риска при инвестициите в криза, когато хората търсят не толкова доходност, а защита на парите си когато вложенията в недвижимости не са вариант, било поради ограничен ресурс или други съображения, инвестиционните инструменти са алтернатива, уточнява Десислава Николова:

"Съществува правило – между 10 и 15% от месечния доход да бъде заделян и да бъде инвестирана сумата в нещо подходящо за постигане на доходност." 

"Хората, които правилно са си планирали инвестиционните политики инвестиционния си хоризонт и правилно са предвидили рисковия си профил, в момента не се тревожат", допълни Николай Павлов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50