Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО за течовете от "Северен поток": Безотговорен акт на саботаж

| обновено на 29.09.22 в 18:48
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Северноатлантическият съвет на НАТО определя течовете от "Северен поток" 1 и 2 в Балтийско море като резултат от "умишлен, безразсъден и безотговорен акт на саботаж", като се мотивира с информацията, с която разполага до този момент.

"Тези течове предизвикват рискове за корабоплаването и околната среда", се подчертава в изявлението. В него се допълва, че всяко умишлено действие срещу съюзниците срещу тяхната критична инфраструктура ще среща единен и решителен отговор.

Четири са пробивите - по два в двете тръби в изключителната икономическа зона на Швеция и в тази на Дания.

За четвъртия теч на газ, който не беше известен до тази сутрин, шведската брегова охрана съобщи, че е на по-малко от два километра от другия - в изключителната икономическа зона на Швеция.

А в изявлението на Йенс Столтенберг се казва, че пробивите в двете тръби са дързък и безотговорен акт на саботаж, защото застрашават корабоплаването в района и има риск от екологична криза.

Столтенберг се въздържа от преки обвинения срещу Русия, но очаква резултатите от разследването.

Си Ен Ен съобщи, цитирайки три независими източника, че преди пробивите в газопроводите в същия район са били забелязани руски подводници. Коментарът от Кремъл за това беше, че НАТО „има далеч по-голямо присъствие там“. Говорителят Дмитрий Песков заяви, че на него това му приличало на терористичен акт и то на държавно ниво.

Същевременно Вашингтон още снощи отхвърли като абсурдни твърденията на Москва, че Съединените щати имат интерес от експлозиите на "Северен поток".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна гласуването на предсрочните президентски избори в Южна Корея

Започна гласуването на президентските изори в Южна Корея. Те се наложиха заради отстраняването от длъжност на бившия лидер Юн Сук-йол след опита му да въведе военно положение.   Предрочните президентски избори в Южна Корея имат за цел да възстановят политическата стабилност в страната след месеци на сътресения. Вотът се провежда в един тур. Кандидатът,..

публикувано на 03.06.25 в 02:53

Нови жертви на домашно насилие в Испания

Нов случай на домашно насилие, завършило с два смъртни случая разтърси Каталуния.  70-годишен мъж уби доведения си син, рани тежко партньорката си и след това се самоуби. Трагедията се е разиграла в град Сентменат, на 35 км от Барселона. По първоначални данни на каталунската полиция възрастният мъж е наръгал с нож 22-годишния си доведен син. Служителите..

публикувано на 03.06.25 в 02:34
Британският министър на отбраната Джон Хийли.

Великобритания обяви, че ще инвестира милиарди в отбраната

Британският министър на отбраната Джон Хийли заяви, че правителството ще инвестира милиарди лири, за да приведе Обединеното кралство във „военна готовност“ пред лицето на нова ера на заплахи от ядрени сили като Русия и Китай.   Правителството е приело всички 62 препоръки, изложени в дългоочаквания Стратегически преглед на отбраната, включително..

публикувано на 03.06.25 в 02:26
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият Дом: Тръмп е "отворен" за идеята за среща с Путин и Зеленски

Прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит заяви пред пресата в понеделник, че президентът Доналд Тръмп е "отворен" за идеята за среща с руския и украинския си колеги Владимир Путин и Володимир Зеленски. Нейните коментари съвпаднаха с публикуването на меморандума за мир от Кремъл, който очертава стъпки за прекратяване на огъня и условия за..

публикувано на 02.06.25 в 22:35

Министерството на здравеопазването подкрепя протестите на медиците

От Министерството на здравеопазването обявиха, че подкрепят протестите на медиците, но допълниха, че механизмите за определянето на основните заплати на лекарите, медицинските сестри и професионалистите по здравни грижи не са пряко под контрола на ведомството. Национален протест на студенти по медицина, млади лекари и медицински специалисти..

публикувано на 02.06.25 в 22:17

Протест на млади медици и в Силистра: "Работим до изтощение, без реална подкрепа"

Млади лекари, медицински сестри и санитари отново излязоха на протест с настояване за по-добри условия на труд и реална държавна подкрепа. Протестиращите настояват за цялостна реформа, ясни регулации, по-добро заплащане и най-вече – реална грижа за онези, които ежедневно се грижат за живота и здравето на хората. "Изкарвам над 250 часа..

публикувано на 02.06.25 в 21:57
Снимката е илюстративна

Тежкотоварен автомобил се е обърнал край пътя Габрово - Велико Търново

Тежкотоварен автомобил се е обърнал край пътя Габрово - Велико Търново минути преди 19.00 часа тази вечер. Участъкът на инцидента беше затворен за движение и преминаващите в района се пренасочваха по алтернативен маршрут. Шофьорът беше транспортиран до болницата, но е добро здравословно състояние. Тестван е за алкохол и..

публикувано на 02.06.25 в 21:51