Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборните резултати не дават ясен отговор дали е възможно да бъде съставено редовно правителство

Снимка: Ани Петрова

Резултатите от изборите не дават отговор на въпроса дали е възможно да бъде съставено редовно правителство в 48-ото Народно събрание. 
Все още лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не е направил официално изявление, след като коалицията ГЕРБ-СДС спечели най-много гласове и първа ще бъде натоварена да състави нов кабинет.
Тази сутрин пред БНТ Кирил Петков заяви, че ще откаже покана от ГЕРБ за коалиционни преговори, но не е ясно дали, ако първият мандат е неуспешен, "Продължаваме промяната" ще се опита да състави кабинет с втория мандат. 
"Няма да се коалираме с ГЕРБ и ДПС, ние сме последователни. Първата политическа сила носи голяма отговорност. Отказваме да преговаряме с ГЕРБ", каза той.
Без да назовава конкретни политически сили, лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обяви с кого партията му би водила разговори за коалиция: 
"С всички онези, които са отговорни към решаването на проблемите на хората и преодоляването на кризите в страната можем да говорим в търсене на различни формули за съставяне на стабилно мнозинство в Народното събрание и стабилно правителство".
Заелата четвърто място по резултат партия "Възраждане" няма влиза в каквото и да било коалиция, заяви пред БНР лидерът на партията Костадин Костадинов: 
"Нашите избиратели не желаят това! Всички други искат България да я няма. Те работят за това активно и успешно". 
Първото официално изявление на лидера на БСП Корнелия Нинова се очаква следобед. До този момент никой от ръководството не говорил, след като партията остана пета по резултат. 
От "Демократична България" заявиха, че ще изчакат окончателните резултати, преди да коментират изборите по същество. Във Фейсбук съпредседателят на коалицията Христо Иванов заяви, че се очертава още по-фрагментиран парламент и идва ред:
"Всички да платим цената за политическата недалновидност, тласнала страната ни към избори и пропуснала възможността за навременно обединение на партиите на промяната". 
Партия "Български възход", която за първи път ще бъде представена в парламента, би станала част от коалиция, заяви пред БНР нейният лидер Стефан Янев, без да посочи желани партньори: 

"Надявам се да бъдем част от коалиция, която ще дава решения, а няма да се занимава с остри думи и обиди към останалите".

От "Има такъв народ", които към момента остава под четирипроцентната бариера, до тозе момента не са правили официални изявления. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гроздан Караджов

Ще бъдат подписани шест договора за изграждане на цифрови мрежи в страната

Шест договора за изграждане на цифрови мрежи в страната ще бъдат подписани от вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и трите мобилни оператори в страната. Проектът е част от Националния план за възстановяване и устойчивост, а планираните дейности са на стойност над 433 милиона и 600 хиляди лева. На..

публикувано на 10.06.25 в 08:19

Президентът Радев е на визита Узбекистан

Посещението на президента Румен Радев в Централна Азия продължава днес с визита в Узбекистан. Вчера завършиха срещите му на високо политическо равнище в Казахстан, днес продължават в Ташкент. Снощи, извън протокола, президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев изпрати лично до самолета българския си гост Румен Радев, с когото обсъдиха..

публикувано на 10.06.25 в 08:05

Цветелина Соколова: Най-негативната последица от еврозоната ще е да разхлабим фискалната политика

Би било най-негативната последица от еврозоната, ако тръгнем към разхлабена фискална политика . Това каза в интервю за БНР журналистът Цветелина Соколова от "Медиапул". Има голям риск много други сектори също да поискат увеличение на заплатите , но след 8 юли бюджетът няма да може изведнъж да се разхлаби и да започнем да нарушаваме..

публикувано на 10.06.25 в 08:01

Трима медици са убити при израелски удари в Газа, съобщиха палестински източници

Израел е убил трима медици и журналист по време на ударите по Туфа, предградие на град Газа, съобщиха палестински медии, включително свързана с "Хамас" информационна агенция, предаде Ройтерс. Израелските военни не отговориха веднага на искането за коментар, отбелязва Ройтерс. По-рано израелските въоръжени сили заявиха, че продължават..

публикувано на 10.06.25 в 07:58

Служителите на АПИ затварят Дунав мост 2, искат по-високи заплати

Под надслов "Достоен труд, достойно заплащане" работници и служители от Агенция "Пътна инфраструктура" излизат на протест днес по обед . Той ще бъде на път Е79, близо до "Дунав мост 2". Недоволството ще блокира движението по моста. Работниците и служителите на АПИ настояват възнагражденията им да се увеличат минимум с 10%, като са..

публикувано на 10.06.25 в 07:56
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп: Иран иска да обогатява уран, но ние не можем да го позволим

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати и Иран ще продължат преговорите за иранската ядрена програма в четвъртък. Според иранското външно министерство обаче следващият кръг от непреките разговори са планирани за неделя в Оман. В изявление по време на дискусия, Тръмп определи иранците като трудни преговарящи. "Те просто..

публикувано на 10.06.25 в 07:48
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Киев отново подложен на руски атаки с дронове и ракети

Украинската столица Киев отново беше подложена на руски атаки с дронове и ракети. При нападенията в Одеса е засегнат родилен дом. Четирима души са пострадали при въздушните удари в Киев, съобщи кметът Виталий Кличко. Нанесени са щети на гражданска инфраструктура в седем района на града. Причинени са пожари. Въздушната тревога в Киевска..

публикувано на 10.06.25 в 07:45