САЩ обявиха, че налагат икономически санкции на седем високопоставени представители на властите в Техеран заради ролята им в смазването на протестите в страната. Повод за демонстрациите стана смъртта на млада жена от кюрдски произход, задържана за неспазване на строгите правила за облекло.
Обект на санкциите срещу висши ирански представители са вътрешният министър Ахмад Вахиди и министърът на комуникациите Иса Зарепур, който според Вашингтон е "отговорен за срамния опит за блокиране на интернет".
Висши служители на службите за сигурност също са подложени на ограничения, които включват замразяване на активите им в САЩ и усложняват достъпа им до международната финансова система.
През последните седмици Иран е разтърсен от протестна вълна след смъртта на 22-годишната Махса Амини, от кюрдски произход, задържана от нравствената полиция в столицата Техеран за неспазването на стриктните правила за облекло на жените.
Над 90 души са били убити в Иран от началото на демонстрациите, сочат данни на неправителствената организация "Иран хюман райтс". Властите съобщават за около 60 загинали, включително 12 души от силите за сигурност и над 1000 арестувани, от които 620 са освободени.
"Амнести интернешънъл" твърди, че над 80 са загиналите при ескалирали протести в Захедан, като там поводът за недоволството са обвинения срещу полицейски началник в изнасилване на 15-годишно момиче. Медии, близки до властта в Иран описаха сблъсъците като терористични действия, довели до смъртта на петима души от Иранската революционна гвардия.
Президентът Ебрахим Раиси нареди разследване на изблиците на насилие в Захедан.
Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..
Парламентарната група на "Възраждане“ внесе официални мотиви за промяна на oбщия законопроект за доброволчеството, приет на първо четене в Народното събрание. Закон за доброволчеството... ама друг път От партията се противопоставят на опитите в проектозакона да бъдат допуснати деца, непълнолетни, лица под запрещение и мигранти до организирана..
Албанският премиер Еди Рама поиска всички кметски наместници, назначени от общински кметове от управляващата Социалистическа партия да бъдат уволнени до понеделник. Поводът е скандал с незаконни постройки в защитена зона - туристическото село Тет . БТА съобщава, че става въпрос за общо 340 администратори. Рама заяви, че правителството му..
Младежка игра "Преоткрий Берковица" се провежда за първи път в Берковица. Участват 8 отбора с общо 25 състезатели. Голямата награда е 1000 лева Инициативата е насочена към младите хора и цели да ги ангажира с интерактивни и познавателни дейности, свързани с културата, историята и природата на Берковица. Организира се за първи път. Играта е..
Премиерът Росен Желязков коментира получения от агенция "Scope Ratings" рейтинг от висок инвестиционен клас като "сериозен вот на доверие за българската държава, след решението да станем част от еврозоната. Членството на България в общия валутен съюз е предпоставка за икономическо развитие и стабилност, за по-добра бизнес среда и по-добър стандарт на..
Инспекцията по труда във Велико Търново е спряла от работа осем опасни строежа и две производства за първото полугодие на годината. По сигнали и за трудови злополуки са направени 356 бързи проверки, което е близо два пъти повече в сравнение със същия период на миналата година. Установени са около 3800 нарушения на трудовото законодателство и на..
Среща на върха - в буквалния смисъл на думата - ще има идната седмица на връх Цугшпитце, в баварските Алпи. Там се очаква да се съберат лидерите на Германия, Франция, Полша, Австрия, Чехия, Дания, която в момента председателства Съвета на ЕС, и еврокомисарят по миграцията Магнус Брунер. Темата е борбата с нелегалните мигранти, които напират към..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..