Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нито една от страните няма да може да вземе такъв превес, че да разбие другата напълно"

Проф. Бранислав Сланчев: Путин не си е оставил никакви други пътища, освен победа в Украйна

Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен, смята преподавателят в Калифорнийския университет

Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин не си е оставил никакви други пътища, освен да излезе с победа от Украйна. Всеки друг изход от войната, освен победа, ще доведе до много пагубни последствия за руската сфера на влияние. 

Това мнение изрази пред БНР проф. Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет в Сан Диего.

"Опитът за блицкриг не беше жалък. Те доста добре се справиха в самото начало всъщност. Вярвам, че се провали в крайна сметка, но дойдоха едва ли не на косъм поне до част от целите си", каза той в предаването "Събота 150".

Според проф. Сланчев руският президент е отлагал мобилизацията по различни причини.

"Сега дойде моментът, когато видяха, че не могат да се оправят."

По думите му през изминалите 6 месеца украинците са се подготвяли и не са изпратили основните си сили на фронта, "затова отстъпваха бавно-бавно и се държаха за всеки град със зъби и нокти".

Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен, смята проф. Бранислав Сланчев. Според него мобилизацията е знак, че руската страна ще се опита да реши проблемите си по конвенционален път.

"Реално погледнато, няма да знаем до края на войната дали блъфира, или не. Аз смятам, че не блъфира. Просто не е решил, че сега е моментът да го направи. Той просто не си е оставил никакви изходи. След анексациите той няма накъде да отстъпи. Трябва да вземе тези територии. Украинците няма да се съгласят на такъв мир, даже ако бъде употребено ядрено оръжие."

Преподавателят коментира, че "ако ще има ядрен взрив, той ще бъде по територията на Украйна, срещу украински войски" и няма да бъде демонстративен.

"Смятам, че при по-малък удар, отговорът ще бъде неядрен и ще бъде насочен към инсталациите, откъдето е произведен ударът и може да бъде малко разширен."

Бойните действия през зимата трябва да се забавят поради атмосферните условия, посочи още в анализа си проф. Бранислав Сланчев. Затова и по думите му сега се прави опит да се постигнат позиции и "украинците напират много, да вземат десния бряг на Днепър", докато руснаците искат да предотвратят това "и да влязат в зимата с шанс да възобновят атаките пролетта".

Москва се надява студената зима да разколебае европейската поддръжка за Украйна, която е "в ужасно състояние икономически, надяват се, че ще има разкол след народа, че ще искат да се помиряват, защото всички мръзнат", отбеляза преподавателят и допълни, че дори в контекста на санкциите Русия има "достатъчно ресурси да продължава войната много време".

Относно противоречията за военната стратегия на Москва Бранислав Сланчев смята, че "смяната на генералите ще може да уталожи малко страстите на тези хора, които смятат, че не водим правилно войната".

Войни като Втората световна, които завършват с пълна капитулация и разгром на някоя от страните, са редки – от порядъка на 25% за последните 200 и повече години, повечето войни свършват с договор, припомни проф. Сланчев.

"Нито една от страните няма да може да вземе такъв превес, че да разбие другата напълно."

Той прогнозира, че докато Владимир Путин се намира в Кремъл, войната ще се затяга, а мир може да има, ако "си тръгне".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59