Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петиция за спасяването на Тютюневия град в Пловдив

„Пловдивчани се противопоставиха на държавата, на общината и на мафията, за да спасят културното си наследство“

Снимка: БГНЕС

От години обществото ни води борба за запазване на културата и духовността си. Една от знаковите битки в нея е  тази за спасяването на тютюневите складове в Пловдив. Разрушаването им е символ на беззаконието. Така започва отвореното писмо до президента, министъра на културата, министъра на регионалното развитие и  главния прокурор, с което се настоява да бъде спасен тютюневия град в Пловдив. Арх. Петкана Бакалова е сред хората, чийто подписи стоят под него. Тя е жената, която застана сама пред багерите, за да попречи на събарянето на тютюневите складове.

„Думите тютюн, пожар и разруха станаха синоними. Това се случи заради безхаберието на държавата за опазването на културното наследство. Обяснението може да бъде корупция и липса на ангажимент“, обясни тя пред БНР.

През 2016 година започнаха да събарят тютюневите складове, напомни арх. Бакалова в предаването „ Преди всички“.

„Началото беше поставено със склада на „Одрин“8. Пловдивчани направиха жива верига и с телата си попречиха на разрушаването му. След това пламнаха три склада. Предполагам, че собствениците се притесняваха, че ако започнат да ги разрушават, могат отново да бъдат спрени. 6 години държавата не предприе нищо за опазване на тютюневия град. Не се стигна до получаване на статут. Част от складовете влизат в групата на груповите паметници на културата. Преди година започна процедура за получаване на по-висок статут и ясни правила за тяхното опазване. Необходима е обаче заповед на министъра, за да влезе в сила този статут. Към момента има заповед само за един от тях“.

Писмото до институциите е и петиция, която може да бъде подписана от всеки желаещ, обясни Петкана Бакалова. „В него се настоява да бъдат санкционирани собствениците  и институциите, които са извършили законови нарушения. Иска се също незабавно издаване на заповеди за тези недвижими културни ценности, за да бъдат прекратени всякакви действия по тяхното доразрушаване“.

Тютюневият град е свидетел на важни за българското общество събития, напомни арх. Бакалова.

„Пловдивчани се противопоставиха на държавата, на общината  и на мафията, за да спасят културното си наследство“.

Институциите, до които е изпратено писмото, вече са реагирали и са назначили проверки. Отговор не е получен единствено от Министерството на културата.

Цялото интервю на Веселина Миланова с  арх. Петкана Бакалова може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затваря ли единствената денонощна библиотека в Студентски град?

Първата денонощна библиотека в София ще затвори след по-малко от месец . Това споделиха нейните създатели в публикация в социалните мрежи и благодариха на повече от 3000 читатели, посетили уникалното място в Студентски град. Причините за затваряне на библиотеката са липсата на доброволци, които да посрещат желаещите да четат, както и на..

публикувано на 17.05.24 в 12:18

Кариерен форум в ЮЗУ среща студентите с бъдещи работодатели

Над 80 процента от студентите, завършили Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград, намират своята реализация, и то по специалността. Доказателство за това е огромният интерес на работодатели от частния и публичния сектор, които участваха на най-мащабния кариерен форум във висшето училище. Немалка част от компаниите предлагат и..

публикувано на 17.05.24 в 12:12

В Елванген утре ще бъде честван Денят на Свети Методий

Утре в германския град Елванген за 54-та година ще бъде честван Денят на Свети Методий. От 1970 г. паметта на Свети Методий се почита заедно от българи и германци. Постепенно през годините интерес към празненствата за Свети Методий проявяват все повече страни, които са приели славянската писменост. Началото на празника е поставено от..

публикувано на 17.05.24 в 12:06

Спешна помощ по въздуха и на тунел "Железница"

Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" регистрира осмото вертолетно летище за спешната медицинска помощ по въздух в страната. To се намира в непосредствена близост до тунел "Железница" на АМ "Струма". С изграждането на съоръжението се осигурява възможност за бърза евакуация на пострадали при пътни инциденти или други..

публикувано на 17.05.24 в 11:50

ГЕРБ - СДС искат извънредно заседание на Столичния общински съвет

Извънредно заседание на Столичния общински съвет на 23 май поиска групата на ГЕРБ - СДС. На него да бъдат изслушани кметът Васил Терзиев и неговият екип. Поводът за това е промяната на движението в центъра на София и вчерашното решение на Административния съд – София-град, което спря реорганизацията с аргумента, че тя не се основава на..

публикувано на 17.05.24 в 11:24
Петко Йорданов

Ще има ли в София паметник, посветен на загиналите в Ирак военни?

В София може да има паметник на българските военнослужещи, загинали в Ирак. 13 български военнослужещи загубиха живота си в рамките на военната мисия там, приключила преди години. Поставянето на паметника обаче се бави заради административни пречки, казва пред БНР Петко Йорданов от Фондация "За загиналите военнослужещи в мисията в Ирак". Йорданов..

публикувано на 17.05.24 в 11:13

Парламентът заседава извънредно във вторник

Във вторник - 21 май, от 13.00 часа ще се проведе извънредно парламентарно заседание, реши Председателският съвет, който беше свикан малко по-рано в Народното събрание, научи БНР. Предложението е да бъде изслушан министър-председателят Димитър Главчев по темата за увеличението на пенсиите от 1 юли. 

публикувано на 17.05.24 в 11:06