Президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви, че е разговарял по телефона с канцлера на Германия Олаф Шолц, като двамата са се съгласили за необходимостта от извънредна среща на Групата на седемте развити световни икономики (Г-7) заради серията ракетни атаки на Русия срещу Украйна в понеделник, предаде Ройтерс.
"Разбрахме се с канцлера на Германия Шолц, който председателства Г-7, за спешна среща на групата“, написа Зеленски в "Туитър". "Предвидена е и моя реч, която ще разкажа за терористичните атаки от РФ (Руската федерация). Обсъдихме и въпроса за нарастващ натиск върху РФ и помощта за възстановяване на повредената ни инфраструктура", посочи още украинският президент.
Зеленски заяви, че ще убеждава Съединените щати, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Канада и Япония да увеличат натиска над Москва.
Днешните удари бяха нанесени по цивилни цели и различни видове инфраструктура като в Киев, така и в други райони на Украйна, които са далеч от настоящите бойни действия. Поразени 11 стратегически обекта в 8 региона, написа в "Телеграм" украинският премиер Денис Шмигал, като предупреждава за възможни прекъсвания на тока, водоснабдяването и комуникациите.
Руските ракетни нападения предизвикват остри международни реакции.
"Подобни действия нямат място в 21-ви век", заяви върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел.
Полският външен министър Збигнев Рау нарече атаките "варварство и военно престъпление", а британският му колега Джеймс Клевърли обеща още "материална подкрепа" за Украйна.
Френският президент Еманюел Макрон потвърди пълната си подкрепа за Украйна в разговор с колегата си Володимир Зеленски и изрази ангажимента на Франция да увеличи помощта, включително военно оборудване, посочиха от Елисейския дворец.
От своя страна Китай призова за успокояване на ситуацията. Говорител на външното министерство в Пекин изрази надежда за скорошна деескалация на конфликта.
В Рим са вече всички кардинали, които от сряда – 7-и май, в Сикстинската капела ще изберат нов папа. От 135 кардинални с право на вот, не присъстват по здравословни причини един испански и един африкански кардинал. Днес се проведоха нови две конгрегации (срещи) с участието на общо 179 кардинали. Всички 133-а кардинали под 80-годишна..
Силен дъжд наводни тази вечер къщи и градини и покри с кални наноси по улиците на силистренското село Смилец. Каналът в селото не е успял да поеме стичащата се от високите части вода. От "Пожарна безопасност и защита на населението" отводняват наводнените къщи, съобщи кметът на селото Мария Димитрова: "Просто катастрофално. Аз бяха на..
Възстановено е движението през Прохода на Републиката, след като по-рано тази вече беше непроходими за автомобили за повече от часа заради две тежки катастрофи. Около 17.00 часа край великотърновското село Вонеща вода се удариха тир и лек автомобил. Камионът напусна местопроизшествието. Водачът е установен в друга област и се конвоира до..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в понеделник, че разширената офанзива срещу палестинската военна групировка "Хамас" ще бъде "интензивна", след като кабинетът му по сигурност одобри планове, които могат да включват завземане на цялата Ивица Газа и контрол над предоставяната хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Служител на..
Шест ракетни удара са били нанесени по пристанището Худейда в Йемен, съобщи свързаната с хутите телевизия "Ал Масира", обвинявайки за нападението Израел и Съединените щати. Това става ден, след като хутите, свързани с Иран, изстреляха ракета, която нанесе удар близо до основното летище на Израел - "Бен Гурион", предаде Ройтерс. "Повече от 30..
Заместник-кметът в Община Варна с ресор "Правни въпроси" Диан Иванов напуска екипа на кмета Благомир Коцев. Здравословни и лични причини са го накарали да вземе това решение, обяви самият той по време на брифинг. Иванов благодари за доверието, което му е гласувал Коцев, като нaпрaви кратък отчет на дейността си. Той обобщи на какъв етап са..
Руската журналистка Екатерина Барабаш, заплашвана с 10 години затвор в страната си заради критики срещу войната в Украйна, е стигнала до Франция, където иска политическо убежище . Тя даде пресконференция в седалището на "Репортери без граници" в Париж. "В Русия вече няма журналистика" - заяви Екатерина Барабаш пред своите колеги на..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..