Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ, ЕС и шефът на НАТО осъдиха остро руските ракетни удари срещу Украйна

Днес лидерите на Г-7 ще проведат извънредна видеоконферентна среща за допълнителни санкции срещу Москва

3
Руски ракетни удари по граждански обекти в Киев, 10 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати, Европейският съюз и генералният секретар на НАТО осъдиха остро масираните руски ракетни удари срещу Украйна и подчертаха, че помощта за Киев няма да бъде прекратена. Лидерите на Г-7 ще проведат днес видеоконферентна среща, за да решат какви допълнителни санкции да предприемат срещу Москва.

Междувременно украинската страна съобщава за нови руски нападения, сред които по Ладижката ТЕЦ във Виницка област с дронове камикадзе. Отново са нанесени и ракетни удари в Запорожка област срещу инфраструктурни обекти.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обвини Русия в "неприемлива ескалация на войната".

Посланикът на Украйна в ООН Сергей Кислица определи Русия "терористична държава" по време на извънредно заседание на организацията. Общото събрание беше свикано заради анексирането на четири украински региона от страна на Москва, и се проведе часове след масираните руски ракетни удари върху украински градове.

"Кървава следа остава след влизането на руската делегация на това общо събрание. Целенасоченото поразяване на цивилни обекти е военно престъпление. Русия за пореден път доказва, че е терористична държава, която трябва да бъде възпряна по най-категоричен начин", посочи Кислица.

В отговор представителят на Русия не засегна ракетните удари, но защити анексирането на украински региони от страната му. Общото събрание на ООН отхвърли предложението на Русия за тайно гласуване на подготвяната осъдителна резолюция за анексирането на украински територии. Възможно е документът да бъде гласуван още тази вечер от 193-те държави на организацията.
Руският президент Владимир Путин не спомена нищо за ударите в Украйна с цивилни жертви, но даде да се разбере, че вчерашните въздушни удари са отмъщение за експлозията на Кримския мост, която окачестви като терористичен акт.

Руски ракетни удари по граждански обекти в Киев, 10 октомври 2022 г.

Говорителят на върховния представител за външната политика и сигурността на Европейския съюз Петер Стано определи руските твърдения за България и взрива на Кримския мост като "лишени дори и от най-малка достоверност".

Преди това ръководителят на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин съобщи, че камионът, взривил съоръжението, е тръгнал от Бургас.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обвини Съединените щати, че пречат на мирното решаване на конфликта в Украйна. Според нея Вашингтон цели само да нанесе стратегическо поражение на Русия, която е готова за дипломация, но само ако бъдат изпълнени условията й.

Украйна не може да бъде сплашена с ракетни удари, заяви президентът Володимир Зеленски:

"Защо бяха нанесени такива удари? Врагът иска да се страхува, да накара хората да бягат, но за нас  посоката е само една - напред, и показваме това на бойното поле".

Зеленски съобщи, че е разговарял с американския президент Джо Байдън. Двамата са обсъдили противовъздушната отбрана на Украйна, като Зеленски е заявил, че тя е вече приоритет №1 в отбранителното сътрудничество между Украйна и Съединените щати.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 1800 са новорегистрираните пациенти в Комплексния онкологичен център на Русе

1841 са новорегистрираните пациенти с онкологични заболявания в Комплексния онкологичен център на Русе. Сред жените на първо място е ракът на млечната жлеза, а сред мъжете - на белия дроб. В Комплексния онкологичен център-Русе се грижат за общо 21 895 пациенти, жители на Русенска, Разградска и Силистренска област. Тенденцията е за по-голяма..

публикувано на 04.02.25 в 13:39

Откриха 13-годишната Габриела, която бе обявена за издирване в Испания

13-годишната Габриела Кътева, която беше обявена за издирване в Испания, е открита късно снощи жива и здрава. Момичето вече е при семейството си.  В Испания издирват изчезнало българско момиче По първоначална информация няколко полицаи са намерили Габриела в изоставена къща на хълм, близо до Паленсия, където тя живее със семейството..

публикувано на 04.02.25 в 13:35
Проф. Димитър Иванов

Проф. Димитър Иванов: Имаме растеж, помпан от кредити, повишени социални плащания и увеличени цени

Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме ли основания и аргументи за доклад . Винаги съм казвал, че присъединяването към еврозоната е политически процес. Но е двупосочен, реципрочен процес. Това предупреди макроикономистът проф...

публикувано на 04.02.25 в 13:19
Венко Сабрутев

Сабрутев: Борисов да спре да се прави на "Многострадална Геновева"

От ПП-ДБ отхвърлиха упреците за лошо финансово състояние, дупка в бюджета и наследени задължения от над 3 млрд. лв.  Венко Сабрутев определи тези обвинения като "лъжа“: "Борисов трябва да спре да се прави на "Многострадална Геновева" и да започне да управлява, да спре да се крие зад другите хора. Видяхме, че за 2024 година дупка няма. Първо, лъжата,..

публикувано на 04.02.25 в 13:17

Напрежение в Сандански преди извънредните избори за общински съветници

В Сандански отново ще избират общински съветници , след като резултатите от редовните избори в края на 2023 година бяха касирани . Предизборната надпревара вече се превърна в ожесточена  битка за гласове, в която основен аргумент отново са парите. Местни политически лидери обвиниха полицията и прокуратурата, че не правят нищо, за да спрат..

публикувано на 04.02.25 в 13:11

Фон дер Лайен: Постепенният отказ от руските изкопаеми горива трябва да продължи

Постепенният отказ от руските изкопаеми горива трябва да продължи, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на годишната конференция в Брюксел на посланиците на страните членки. "16-ият пакет санкции срещу Русия предстои да бъде одобрен", увери тя. В новия пакет от санкции на ЕС срещу Русия не..

публикувано на 04.02.25 в 13:11

Кипър ще одобри нов план за укрепване на индустрията на страната

Ребрандиране на кипърския износ под националната марка "Произведено в Кипър" е крайъгълен камък на новия стратегическия план за действие, за укрепване на кипърската индустрия 2025-2030 г., който предстои да бъде одобрен от правителството до края на февруари. Целта е да се повишат конкурентоспособността и експортните възможности на местния бизнес...

публикувано на 04.02.25 в 13:00