Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

48 Народно събрание - ясни са местата в пленарната зала и кабинетите, разделителната линия - Украйна

Снимка: БГНЕС

Формациите, които ще бъдат парламентарно представени в новото 48-мо Народно събрание, се договориха за разпределението на местата в пленарна зала и за кабинетите на отделните групи. Още преди официалния старт на работата им, насрочен от президента Румен Радев за 19 октомври, се очерта разделителна линия - за това трябва ли на официалното откриване да бъде поканен посланикът на Русия.

Предложението посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова да не бъде сред поканените официални лица при откриване на новото 48 Народно събрание е било направено от "Демократична България", които вече обявиха, че веднага след свикването на парламента ще внесат проект за решение за изпращане на военно-техническа помощ за Украйна.

Подкрепа обаче получили само от "Продължаваме промяната". Против били БСП и "Възраждане", представителите на останалите формации  не взели отношение.

За първата разделителна линия още преди официалния старт на парламента съобщи Петър Петров от "Възраждане":

"Няма да позволим това да се случи, защото допълнително ще нагнети напрежението между България и Руската федерация. Позицията на "Възраждане" е категорично против подобно нещо и засега имаме уверението страна администрацията на Народно събрание, че тя ще присъства сред официалните гости“, посочи Петров.

От ДБ вече са подготвили пакет от законодателни предложения. Надежда Йорданова:

"В първия ден след полагането на клетва ще внесем законопроекти и проекти на решения за 25 важни мерки. И да, проектът на решение за Украйна е едно сред тези 25 неща".

За да го приемат, от "Български възход" ще настояват за детайлна обосновка. Румен Йончев:

"Считаме, че това решение трябва да е доста по-детайлно, а не бланково. И очакваме "Демократична България" да предложат точно кои въоръжения трябва да бъдат изпратени в Украйна, от коя система от цялостната система за отбрана на България можем да се лишим и тогава сме готови да обсъждаме и гласуваме“.

От "Продължаваме промяната" и от ГЕРБ нямат съмнения. Никола Минчев от ПП каза: "Да. Нека да видим точния текст, но да - заявката ни е да го подкрепим".

Александър Ненков от ГЕРБ: "Така че, ГЕРБ е категорична в своята позиция, ние много добре съзнаваме кой агресорът, кой е врагът, ние съзнаваме, че България не може да бъде безучастна и ние трябва да заемем своята позиция ясно, категорично, без да шикалкавим, без да се навеждаме".

Формациите отказват да обявят номинациите си за ръководство на парламента. Засега само от БСП са декларирали, че ще предложат отново Кристиан Вигенин за зам.-председател. ГЕРБ очакват да получат председателското място.

Междувременно депутатите от "Възраждане" вече ще седят на първия ред в пленарна зала - между ПП и ГЕРБ. "Български възход" ще заемат досегашните им места в дъното на залата и вземат досегашната стая на БСП. Социалистите отиват в помещенията, в които преди бяха настанени ИТН. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Лъв XIV

Първо задгранично посещение: Папа Лъв XIV пристигна в Турция

Папа Лъв XIV пристига в Турция за първото си задгранично посещение след избирането му за глава на Римокатолическата църква. Според програмата, разпространена от Ватикана, се очаква Светият отец да пристигне в Анкара в 12:30 ч. местно време и да бъде посрещнат с официална церемония на летището.  Веднага след кацането си в турската столица..

публикувано на 27.11.25 в 08:06
Същевременно от

Във Велико Търново организират протестна акция заради качеството на въздуха

Продължава да расте недоволството във Велико Търново около проблемите с чистотата на въздуха в града. Днес започва поредица от съдебни дела, в които от дървопреработвателното предприятие, сочено като основен замърсител на въздуха, обжалват глоби, наложени от Регионалната екологична инспекция. Тази сутрин от 10 часа и 15 минути пред Съдебната палата..

публикувано на 27.11.25 в 07:56
Министърът на земеделието Георги Тахов

Министри, експерти и фермери се включват в дискусия за напояването

Министри, експерти и земеделски производители ще се включат в дискусия за напояването, организирана от Националната асоциация на зърнопроизводителите.  Липсата на напояване е един от най-сериозните проблеми в земеделието, затова и дебата за водата е откриващия панел в годишния агросеминар, в който ще участват министрите на земеделието и на..

публикувано на 27.11.25 в 07:55
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов обявява 5 нови места за настаняване на възрастни

Пет нови места за настаняване на възрастни ще обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  Домовете ще заработят в резултат на усилията за трайно решаване на проблема с липсата на места в услугите за стари хора и пълнолетни с различни затруднения.  В обявения брифинг ще участват и кметове на общините, на чиято територия ще са..

публикувано на 27.11.25 в 07:51

Предупреждения за обилни валежи в 15 области

За днес НИМХ издаде предупреждение за обилни валежи в няколок области на страната.  За Хасково, Кърджали, Пазарджик, Смолян, Кюстендил и Благоевград е обявен оранжев код, а за други 9 области и София град кодът е жълт.  Има вероятност Струма и Места да достигнат критични нива в долните си течения

публикувано на 27.11.25 в 07:44

Вероятност Струма и Места да достигнат критични нива в долните си течения

Високи са нивата на Струма и Места, както и на планинските  реки  на територията на Благоевградска област. Има вероятност в долните течения те да стигнат критичните точки.  Валежите от дъжд  започнаха снощи, а прогнозите са те да станат интензивни днес и утре.  Какви превантивни мерки предприеха институциите?  Високи нива на реките..

публикувано на 27.11.25 в 07:42

Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия дом: Най-голямата заплаха за националната сигурност!

Двама членове на Националната гвардия бяха тежко ранени след стрелба от засада само на няколко пресечки от Белия дом, часове преди един от най-почитаните американски празници – Деня на Благодарността. Двамата военнослужещи, които са патрулирали по улиците на Вашингтон, недалеч от Белия дом, са били простреляни в главите от намиращ се в засада..

публикувано на 27.11.25 в 07:39