Бившият германски канцлер Ангела Меркел заяви, че не съжалява, че по време на 16-годишното ѝ управление е допуснала Русия да придобие толкова голямо енергийно влияние върху Берлин, предаде АФП.
Агенцията отбелязва, че прекалената зависимост на Германия от руските енергийни ресурси се оказва ахилесовата пета на Берлин след нападението на Русия срещу Украйна.
Меркел, която е в Лисабон, за да председателства журито за хуманитарните награди "Гулбенкян", заяви, че навремето е било много рационално и естествено да се предпочете руският газ, защото е бил значително по-евтин от втечнения газ от Съединените щати, Саудитска Арабия или Катар. "Дори през Студената война, Русия беше надежден доставчик", аргументира се допълнително Меркел.
Тя отхвърли твърденията, че се е надявала чрез търговия да промени политиката на Владимир Путин. "Никога не съм вярвала, че е възможно такова нещо, но несъмнено имаше връзка чрез търговията", каза Меркел.
Бившата канцлерка определи като "брутално руско нападение" войната в Украйна и като правилна промяната, която предприема новото германско правителство в подхода си към Русия.
Българската народна банка направи вноска в полза на държавния бюджет в размер на 550 000 000 лева, съобщиха от институцията. Сумата е годишното превишение на приходите над разходите на БНБ за 2024 година. Освен нея, тази година се предвижда банката да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет до 250 000 000 лева.
Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълнени не 90, а 83 на сто. Това предложение се съдържа в проектозакон, одобрен от членовете на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика в Европейския парламент. Проектът цели справяне със спекулациите на газовия пазар и намаляване на цените на суровината. Членовете на ЕС обсъждат..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, се обединиха около няколко мерки за намаляване на броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия. Сред тях са подобряване качеството на разследванията, осигуряването на професионални и бързи експертизи и по-строги наказания. Разговорът, който..
"България ще стане реален член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие най-късно догодина" - това каза министърът на земеделието Георги Тахов след изслушването му пред комитета по земеделие на ОИСР в Париж: "Приключването на темата "Земеделие", която е най-обширната тема, а не само темата "Земеделие", както и темата рибарство, е един..
Лекар е задържан в Кърджали за взети 2000 лева от пациент. По първоначална информация 61-годишният медик е поискал парите, за да издаде документ, с който да бъде получен по-висок процент ТЕЛК. Акцията е по линия на сектор "Противодействие на икономическата престъпност". Лекарят е задържан за 24 часа, парите са иззети. По случая е..
През учебната 2026 - 2027 г. за осмокласниците ще има нови квалификации в дигиталния сектор. Това припомни заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова по време на конференция за образоването изкуствения интелект и киберсигурността. Заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова каза, че от 2026 - 2027 г. учениците ще могат да учат..
"Български пощи" ще обменят български левове в евро в общо 2230 свои офиса. Съгласно националния план за въвеждане на еврото от датата на членство на страната ни в еврозоната дружеството ще обменя банкноти и монети в населените места, в които няма офиси или клонове на кредитни институции. През първите шест месеца услугата ще е безплатна..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..